Realbud.com
Sprzedaż inwestycyjna:500 126 247
Sprzedaż internetowa:530 710 580
Kontakt
Waluta
Produkty
Platforma do obsługi firm 
Wszystkie artykuły
Wylewki – tradycyjna uniwersalność czy nowoczesna szybkość?
WSTECZ
Wylewki – tradycyjna uniwersalność czy nowoczesna szybkość?

Poszukiwania wylewki, jako podkładu posadzkowego, ograniczają się do wyboru między dwoma największymi konkurentami – wylewką cementową i anhydrytową. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są podstawowe różnice między nimi. Wybór nie jest oczywisty – obie posiadają mocne i słabsze strony i to od inwestora zależy, na które cechy postawi.

 

Wylewka w teorii – co to jest i gdzie się stosuje?

Wylewka jest nazywana również jastrychem lub szlichtą. Znajduje się w warstwach podłogi, między izolacją poziomą (styropian), a warstwą wykończeniową (parkiet, laminat, wykładzina, panele, terakota). Jeżeli planujemy ogrzewanie podłogowe, to rurki będą ułożone właśnie w warstwie wylewki. Zadaniem wylewki jest wyrównanie podłoża pod warstwę wykończeniową. Może mieć grubość od 2 mm (wylewki cienkowarstwowe) do 100 mm. Wylewki mogą tylko wyrównywać już istniejącą powierzchnię lub tworzyć całą warstwę podkładu posadzkowego.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

Wylewka cementowa/betonowa - jest to wylewka na bazie cementu, do którego dodajemy wodę i kruszywo (piasek). Wymieszane w odpowiednich proporcjach składniki, powinny dać gęstoplastyczną konsystencję. Dostępne są również gotowe masy, które wystarczy zmieszać z wodą. Główną różnicą między wylewką cementową i betonową jest wielkość kruszywa. Przy wylewce cementowej kruszywo jest mniejsze – maksymalna grubość ziaren to 1 mm (piasek). W przypadku wylewki betonowej ziarna nie powinny przekraczać 4 mm (piasek, żwir, grys). Przekłada się to na większą wytrzymałość na ściskanie w przypadku wylewek betonowych.

Wylewka anhydrytowa. Jest to wylewka na bazie gipsu. Nie potrzebujemy dodatkowych wypełniaczy. Gotowy produkt (anhydryt) rozrabia się z odpowiednią ilością wody - w ten sposób otrzymujemy płynną konsystencję, gotową do wylewania na podłoże.

Wylewki cementowe/betonowe są grubsze w porównaniu do wylewek anhydrytowych – ich minimalna grubość to 6,5 cm. Wylewki anhydrytowe pozwalają na wykonanie cieńszego jastrychu - w porównaniu do betonu ich minimalna grubość może być o 1 cm mniejsza.

wylewka

Ogrzewanie podłogowe, a rodzaj wylewki

W tym przypadku, na pierwszy rzut oka, lepiej prezentują się wylewki anhydrytowe. Szybciej reagują na polecenia, niż wylewki cementowe. Krócej trwa nagrzewanie, więc po włączeniu ogrzewania szybciej poczujemy ciepło. Szybciej też wylewka straci temperaturę, jeżeli wyłączymy „grzanie”. Po części jest to zasługa technologii wykonania wylewek anhydrytowych, a po części jest to kwestia grubości samej warstwy. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: jak często w sezonie grzewczym zmieniamy parametry temperatury oraz jak odpowiednio zaprogramować instalację grzewczą, żeby uzyskać optymalne ustawienia przy wybranym rodzaju wylewki. Pamiętajmy, że wylewki cementowe dłużej się nagrzewają, ale też dłużej oddają ciepło.


Pomieszczenie, w którym ogrzewanie podłogowe daje najwięcej przyjemności, to zdecydowanie łazienka. Tu górą jest wylewka cementowa. Można ją stosować w każdym pomieszczeniu - również w tych mokrych, jak łazienki, toalety z prysznicami, pralnie, garaże, tarasy i balkony. Wylewki cementowe nie boją się wilgoci, czego nie można powiedzieć o wylewkach anhydrytowych, które w kontakcie z wodą tracą swoje właściwości. Dlatego nie stosuje się ich na zewnątrz budynku, na tarasach i w garażach. W łazienkach trzeba je bardzo szczelnie zaizolować, najlepiej folią w płynie. Cenną informacją jest fakt, że posadzkę anhydrytową łatwiej jest skuć w przypadku rozszczelnienia instalacji ogrzewania podłogowego. Niestety jej bazą jest gips, przez co po zalaniu wodą zwyczajnie "spuchnie".

Niezwykle ważne w przypadku wylewek jest ich wykonanie. Obie opisywane w tym tekście są sprawdzonymi i powszechnie stosowanymi produktami. Jednak na pytanie „Która wylewka gwarantuje idealne wykonanie?” odpowiedzieć można – „Żadna”. Idealne wykonanie zagwarantuje jedynie dobry wykonawca. Jedną i drugą wylewkę można położyć dobrze, ale też jedną i drugą można zepsuć. Jest to kwestia odpowiedniej konsystencji, prawidłowo wykonanych dylatacji, odpowiedniego wylania (równo i bez pęcherzyków powietrza), pielęgnacji, zatarcia i wygładzenia.

Kliknij obraz i dowiedz się o doskonałej technologii Weber Fibrocem
 
wylewka fibrocem weber

Cena

Najtańszym rozwiązaniem jest przygotowanie wylewki cementowej/betonowej na budowie. Potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt (miksokret) i dobre proporcje kruszywa, cementu i wody. Gotowe mieszanki to dodatkowe złotówki na każdym worku. Cena idzie w górę również ze słowem „samopoziomująca”. Im więcej udogodnień ze strony producenta, tym więcej musimy zapłacić. Dokładne ceny najlepiej sprawdzić bezpośrednio u wykonawców i dostawców.

Wylewka samopoziomująca to rodzaj wylewki, która ma płynną konsystencję. Dzięki temu rozlewa się ona po powierzchni, tworząc gładką taflę, której nie trzeba dodatkowo wyrównywać. Wylewki anhydrytowe mają to w standardzie. W przypadku wylewek cementowych ta cecha jest dodatkową opcją, stosowaną najczęściej przy wyrównywaniu powierzchni już istniejących. Wylewki samopoziomujące dzielą się na grubowarstwowe (od około 10 do 50mm) i cienkowarstwowe (od 1 do 30mm).


Co w zestawie z wylewką?

Wszystkie wylewki wymagają dylatacji (przerwy między powierzchniami). Zarówno po obwodzie pomieszczeń (taśmy dylatacyjne brzegowe), jak i między pomieszczeniami. Zwykle w miejscach, gdzie będą drzwi. Jest to konieczne ze względu na zmianę objętości wylewki, która zmienia się w zależności od temperatury. Dobrze zdylatowana posadzka nie powinna pękać i wybrzuszać się. W przypadku wylewek cementowych, przy mniejszych grubościach, potrzebne jest dodatkowe zbrojenie w postaci siatki metalowej lub włókien PP (zbrojenie rozsiane). Konieczny będzie też plastyfikator. Wylewki anhydrytowe nie wymagają zbrojenia i plastyfikatora. Jednak pamiętajmy o odpowiednim uszczelnieniu pomieszczeń narażonych na wilgoć.

Zobacz jak w praktyce wygląda realizacja wylewki Fibrocem:

 

Kilka praktycznych wskazówek przy wylewce

Wylewki cementowe, przez kilka dni od wylania, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Nie wietrzmy pomieszczeń zaraz wykonaniu wylewki - nierównomierne wysychanie sprawi, że może się ona miejscami „powciągać”. Uważać trzeba zwłaszcza latem, kiedy temperatury są wysokie, a silne promienie słoneczne wpadają przez okno. Warto wtedy zasłonić okna, a samą posadzkę przykryć np. folią, żeby schła równomiernie i powoli. Niezwykle istotne jest właściwe podlewanie wylewki cementowej/betonowej w pierwszych dniach od wykonania, co pozwoli uniknąć rys i spękań. Wylewki anhydrytowe nie są tak wrażliwe i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, nie uzyskują jednak takiej wytrzymałości.

wylewka betonowa

Jeżeli mają Państwo pytania dotyczące wylewek, to zachęcamy do zadawania ich nam telefonicznie lub w wiadomościach e-mail – nasi doradcy z chęcią rozwieją wszelkie wątpliwości i doradzą odpowiednie rozwiązanie dopasowane do Państwa potrzeb. Zapraszamy również do poznania naszej szerokiej oferty zapraw tradycyjnych dostępnych od ręki w korzystnych cenach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium