Realbud.com
Sprzedaż inwestycyjna:500 126 247
Sprzedaż internetowa:530 710 580
Kontakt
Waluta
Produkty
Platforma do obsługi firm 
Wszystkie artykuły
Termoizolacja budynku od wewnątrz
WSTECZ
Termoizolacja budynku od wewnątrz

Na styczeń przypada czas postanowień noworocznych. Regularna aktywność fizyczna, rzucenie nałogu, podróż w wymarzone miejsce… Czemu by więc nie zadbać o swoje cztery ściany? I to dosłownie! W tym poradniku dowiesz się, kiedy warto rozważyć ocieplenie ścian od wewnątrz, jak się do tego zabrać i jakich błędów uniknąć.

Nie przejmuj się, zimą sezon budowlany wcale nie jest martwy - szczegóły znajdziesz w wywiadzie ze specjalistą. Najpowszechniejszą i zarazem najkorzystniejszą metodą jest ocieplanie od zewnątrz. Dlaczego więc piszę o wykonywaniu izolacji od środka? Niestety, czasami jest to jedyny sposób na poprawienie cieplnej izolacyjności ścian. Wprawdzie jest to bardziej ryzykowne i trudniejsze rozwiązanie, a jego wykonanie zależy od większej liczby czynników… Ale czytając ten artykuł doskonale przygotujesz się na to ryzyko!

Kiedy wykonanie izolacji wewnętrznej jest koniecznością?

Z pewnością w przypadku, gdy istotne jest rozwiązanie problemu przemarzających ścian, a ocieplenie od zewnątrz nie jest możliwe, np. kiedy:

  • istniejąca elewacja nie może ulec zniszczeniu ze względu na wysokie koszty wykonania (kamienna, klinkierowa) bądź status zabytku (nadzór konserwatorski);
  • budynek stanowi element zabudowy szeregowej bądź bliźniaczej, a pozostali właściciele nie przystają na wspólne ocieplenie całości;
  • prawo do budynku jest współdzielone (np. piętro, parter), ale nie wszyscy zgadzają się na zmianę.

Należy wziąć pod uwagę, że izolacja wewnętrzna zmniejsza przestrzeń pomieszczenia. Dodatkowo, konstrukcja budynku, czyli stropy i ściany zewnętrzne, trafia do strefy nieogrzewanej - a ryzyko uszkodzeń wzrasta. Dlatego też projekt wykonania ocieplenia musi uwzględniać istotne czynniki, tj. fizykę budowli, odpowiednią grubość izolacji i kwestię kondensacji pary wodnej w przegrodzie, albowiem ściany muszą być chronione przed wilgocią.

Przygotowanie

Przygotowanie ściany do wykonania izolacji

Pierwszym krokiem jest usunięcie ze ścian wszelkich zbędnych elementów (kołki, gwoździe, wkręty, półki, grzejniki itd.) i zaszpachlowanie ewentualnych otworów tak, by powierzchnia była gładka i oczyszczona. Wszelkie niespójności farb czy tynków należy bezwzględnie zlikwidować. Następnie należy podjąć decyzję, jaki materiał zostanie użyty do wykonania izolacji. W dokonaniu wyboru pomoże następny punkt, czyli opis metod ocieplania wnętrz.

Metody ocieplania wnętrz

Istnieje kilka sposobów na wykonanie izolacji od wewnątrz. Różnią się one m.in. zastosowanym materiałem, stopniem skomplikowania oraz ceną. Naturalnie dwa najistotniejsze aspekty to grubość materiału i jego zdolność do przewodzenia ciepła, określana jako współczynnik λ. Im cieńszy materiał i mniejszy współczynnik λ, tym lepsze właściwości termoizolacyjne posiada materiał.

Wełna mineralna - długoletnia tradycja

Wełna mineralna Petralana

Ocieplanie wełną mineralną (kamienną lub szklaną) jest najbardziej powszechnym, sprawdzonym i od lat stosowanym rozwiązaniem. Koszt ocieplania wełną mineralną jest najniższy spośród proponowanych alternatyw. Kolejną zaletą są najlepsze właściwości izolacyjności akustycznej, zapewniane przez gęstą wełnę kamienną. Niestety, izolowanie wełną jest skomplikowane i pracochłonne, ponieważ trzeba wykonać specjalny stelaż.

W tym celu stosuje się profile aluminiowe CW, UW, folię paroizolacyjną oraz płyty kartonowo-gipsowe. Stelaż należy ulokować w odległości min. 2 cm od ściany - ma to na celu ochronę materiału przed ewentualnym zawilgoceniem. Pomiędzy poziomymi profilami (UW) należy równomiernie rozmieścić płyty wełny, przedzielone odpowiednio dociętymi profilami pionowymi (CW). Całość trzeba szczelnie okryć folią paroizolacyjną, która mocowana jest przy użyciu taśmy dwustronnej. Na koniec powinno się osłonić stelaż, przykręcając do niego wkrętami płyty GK.

Izolacja celulozowa - oszczędnie i ekonomicznie

Włóknoceluloza jest w Polsce wciąż mało popularnym materiałem izolacyjnym - ale naprawdę warto się jej bliżej przyjrzeć! Jest pleśnio - i grzyboodporna oraz posiada właściwości odstraszające szkodniki. Dzięki zmieszaniu surowca z kwasem bornym, wełna celulozowa jest trudnopalna - zwiększy zatem bezpieczeństwo Twojego domu, gdyż nie pozwoli na błyskawiczne rozprzestrzenianie się ognia! Głównym składnikiem jest papier, ekologiczny materiał w 100% bezpieczny dla środowiska. Jeżeli chodzi o zdolności termoizolacyjne, włóknoceluloza posiada współczynnik λ zbliżony do wełny mineralnej lub styropianu. Waha się on w granicach 0,042 - 0,036 W/m·K. Szczegółowo wełna celulozowa została omówiona w poprzednim artykule.

Płyty rezolowe Kingspan - nowoczesne rozwiązanie

 

Kingspan Kooltherm K12 - Izolacja wnętrz

 

W szerokiej ofercie Kingspana znajdują się płyty rezolowe - wysokiej jakości materiał izolacyjny o rewelacyjnej wartości współczynnika λ już od 0,018 W/m·K. Wprawdzie cena płyt jest dość wysoka, ale za to oszczędzamy cenną powierzchnię wnętrza. Płyty rezolowe są rekomendowane w budownictwie energooszczędnym i stanowią obecnie jeden z najlepszych materiałów termoizolacyjnych na rynku. Więcej szczegółów znajdziesz na tematycznej stronie produktu: www.plytyrezolowe.pl

Gazobeton - lekki i odporny

Jest to sposób dedykowany do renowacji budynków zabytkowych o skomplikowanej elewacji oraz do adaptacji budynków przemysłowych na cele mieszkaniowe. Idealny, gdy zależy Ci na błyskawicznym wykonaniu izolacji. Montaż jest bardzo łatwy - wystarczy przykleić bloczki do ścian przy pomocy zaprawy murarsko-tynkarskiej warstwami o grubości do 10 mm. Bloczek pokryty zaprawą dociska się do ściany mniej więcej 3-4 cm od miejsca docelowego montażu, po czym płynnym ruchem przeciąga po powierzchni. Bloczki są wygodne w dopasowaniu - w razie potrzeby można je szybko przyciąć do pożądanego kształtu. Gazobeton wprawdzie szybko chłonie wilgoć, ale równie szybko ją oddaje - jest odporny na pleśń, grzyby i wilgoć. Nie ma więc potrzeby stosowania paroizolacji - bloczek sam w sobie pełni tę funkcję. Wadą bloczków jest dość słaba izolacja akustyczna. Poniżej zamieszczamy link do filmu z renowacji zabytkowej kamienicy w Szczecinie:

Renowacja zabytkowej kamienicy w Szczecinie

Jak widzisz, mamy wiele rodzajów izolacji wewnętrznych. Rozważając ten typ ocieplenia skorzystaj z naszej pomocy w artykułach na blogu lub skontaktuj się z naszymi ekspertami - służymy pomocą przez cały tydzień! Listę kontaktów znajdziesz na naszej stronie internetowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium