Realbud.com
Kontakt / Zarejestruj się /
Waluta
Język
Szalunek tracony wieńca - najwyższej jakości produkt dostępny tylko w Realbud.com!
Dostępność
Szalunek tracony wieńca - najwyższej jakości produkt dostępny tylko w Realbud.com!

Szalowanie to bardzo ważny element wykonania konstrukcji betonowych lub żelbetonowych. Stanowi formę, dzięki której mieszanka betonu zyskuje ustalony kształt. Są rozmaite sposoby wykonywania szalunku, a wśród nich przeważają są szalunek tradycyjny oraz szalunek tracony. 

Szalunek tracony, a deskowanie

Deskowanie to metoda wykorzystywana w branży budowlanej celem nadania kształtu masom betonowym. Oznacza to wylanie betonu na wykonaną uprzednio konstrukcję i odczekanie do całkowitego zastygnięcia masy. W efekcie zastosowaniu szalunku zlikwidowany zostaje efekt rozlania świeżego betonu, który zostaje uformowany i zatrzymany na czas schnięcia przez - najczęściej - drewnianą konstrukcję. Dodatkowo, konstrukcja ta ustala jaką grubość będzie mieć wylewka.

W deskowaniu konstrukcja ta ma charakter tymczasowy. Przy tej metodzie należy po wyschnięciu masy usunąć szalunek, i generuje z tego powodu dodatkowe koszta i wpływa na wydłużenie czasu całej pracy. Ponadto - często wymaga angażowania dodatkowych pracowników.

Sposobem na przyśpieszenie i usprawnienie pracy i zwiększenie wydajności jest szalunek tracony. Jest nowoczesnym rozwiązaniem technologicznym w pracach budowlanych.

szalunek tracony


Szalunek tracony i jego przewaga

Szalunek tracony zazwyczaj robi się z płyt cementowo-wiórowych. Dzięki temu zapewnia odporność na niekorzystna pogodę – można zatem śmiało powiedzieć, że płyta ta jest zabezpieczona przed powstanem pleśni, czy grzybów. (więcej na ten temat TUTAJ)

 

szalunek tracony

Istotny jest również fakt większej wydajności prac prowadzonych przy wykorzystaniu tracenia. Znacznie szybsza realizacja oraz bezpieczeństwo i wygoda szalowania na każdej wysokości przekonują do wdrażania tego nowoczesnego rozwiązania.

Kolejna istotna cecha to prefabrykacja szalunku traconego. Elementy są dostępne w ustalonych wysokościach, najczęściej 10 - 25 cm. Dzięki temu na miejsce budowy dostarcza się przygotowany, finalny element. Kolejny ważny argument, który przemawia za szalunkiem traconym nad szalunkiem deskowym to bezmostkowa konstrukcja.

Zdecydowanie niższe koszty szalowania

Kluczową cechą wspomnianej wcześniej traconej metody deskowania jest brak potrzeby demontażu konstrukcji. Co za tym idzie powstaje zarzut wobec szalunku traconego, mówiący, że koszty samych elementór, które nie są usuwane będą wyższe.

Warto zaznaczyć, że szalunek tracony to koszt, który trzeba zestawić z całościowym kosztem przygotowań, montażu i ostatecznie usunięcia konstrukcji tradycyjnego szalunku. Podobny zabieg następnie wymaga podkucia wylewki betonowej, angażowania maszyn budowlanych, a co za tym idzie ludzi, którzy wykonają prace ‘wykończenia’ betonowej konstrukcji. Rozwiązanie to jest ponadto czasochłonne, co zawsze jest niekorzystne dla budowy.

Nowoczesne technologie budowlane, wśród których należy wymienić szalunek tracony są coraz popularniejsze i - w związku z wieloma zaletami - uzywane coraz szerzej. Wydajność, bezpieczeństwo i ostateczne obniżenie kosztów okazujeą się fundamentalnymi elementami nowoczesnego budownictwa.

Więcej o szalunku traconym przeczytasz na sztonie www.szalunektracony.pl

Zdecydowany na zakup? Zapraszamy na www.realbud.com!

Waluta
Język
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl