Realbud.com
Kontakt
Waluta
Produkty
Platforma do obsługi firm 
Wszystkie artykuły
Szalunek tracony – nowoczesne rozwiązanie w budownictwie
WSTECZ
Szalunek tracony – nowoczesne rozwiązanie w budownictwie

Powiedzenie „czas to pieniądz” sprawdza się zwłaszcza w przypadku realizacji inwestycji budowalnych – przedłużające się prace zawsze wiążą się z wyższymi kosztami. Warto więc poszukiwać innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Jednym z nich jest szalunek tracony.

Szalunek tracony to prefabrykat budowlany, który z powodzeniem zastępuje tradycyjne deskowanie m.in. wieńców stropu czy nadproży. Pozwala on w znacznie szybszym czasie nadać odpowiedni kształt betonowej mieszance, zapewniając przy tym wysoką precyzję konstrukcji budynku – równe piony i poziomy oraz kąty proste. Doskonale sprawdza się zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i usługowym. Niewątpliwą zaletą szalunku traconego jest przede wszystkim jego szybki i bezpieczny montaż.

 

Obejrzyj film i poznaj zalety szalunku traconego:

 

Przewaga nad tradycyjnym szalunkiem

Przygotowanie tradycyjnego szalunku z desek lub płyt wymaga wiele czasu. Trzeba odpowiednio przygotować wszystkie elementy konstrukcji i zamontować je tak, aby mieszanka betonowa otrzymała konkretną formę. Do tego dochodzą późniejsze czynności związane z demontażem i czyszczeniem deskowania, aby móc ponownie go użyć (choć i tak nie zawsze jest to możliwe). Wszystkie te prace wymagają zaangażowania wielu pracowników ekipy budowlanej oraz pochłaniają cenny czas. Trzeba przy tym pamiętać także o kosztach magazynowania elementów tradycyjnego szalunku, transportowania ich na kolejne miejsca inwestycji, a także stosowania rozmaitych preparatów mających zapobiegać przywieraniu.

 

Szalunek tracony wieńca stropowego

 

W przypadku szalunku traconego cały proces przebiega znacznie sprawniej. Montaż jest bardzo łatwy, a czynności związane ze ściąganiem i czyszczeniem szalunku po prostu znikają z harmonogramu zadań, bo staje się on na stałe częścią konstrukcyjną danego budynku. Dzięki temu pracowników, którzy zajmowaliby się tradycyjnym odeskowaniem, skierować można do innych ważnych zadań. W zależności od wielkości inwestycji, wykorzystanie szalunku traconego może pomóc zaoszczędzić nawet kilka dni prac budowlanych. Kolejne oszczędności wiążą się z niskim zużyciem materiałów i narzędzi na etapie prac wykończeniowych.

Tradycyjne deskowanie przy użyciu niedrogich materiałów wielorazowego użytku, to zatem tylko pozornie tańsza metoda. W rzeczywistości zawsze wiąże się ono bowiem z czasochłonną i coraz droższą robocizną, której cena najczęściej znacznie przewyższa koszt zakupu elementów szalunku traconego.

 

Łatwy montaż

Szalunek tracony ma kształt litery „L”. Jego dolna, pozioma krawędź montowana jest do ściany jedynie przy użyciu kotew lub kołków szybkiego montażu (na metr bieżący przypadają dwa elementy spajające). Pionowa, dłuższa ścianka licuje ze ścianą budynku. Poszczególne elementy szalunku scala się ze sobą za pomocą aluminiowych łączników. Wszystkie elementy są lekkie i bez problemu można przetransportować je na miejsce prac, a jedynym potrzebnym do pracy narzędziem mechanicznym jest wiertarka. Umożliwia to bardzo szybki montaż, który może wykonywać nawet jedna osoba w tempie ok. 1 mb na 1 minutę – to czas nieporównywalnie krótszy od tego, który potrzebny jest do tradycyjnego deskowania wieńca. Co istotne, szalunek tracony uniemożliwia powstawanie mostków cieplnych w konstrukcji budynku, zapewniając mu dodatkową izolację termiczną. Można stosować go na murach z każdego rodzaju cegły, a także na powierzchniach betonowych.

 Szalunek tracony

Montaż może przebiegać na każdej wysokości i kondygnacji bez konieczności stawiania rusztowań. Znacznie zwiększa to bezpieczeństwo pracowników na placu budowy oraz pozwala zaoszczędzić kolejne cenne godziny, które pochłonęłyby prace związane z transportem, ustawieniem, a następnie demontażem rusztowania.

 

Trwały i praktyczny materiał

Poszczególne elementy szalunku traconego powstają z impregnowanej płyty cementowo-wiórowej. Produkuje się ją z wiórów pochodzących z drewna drzew iglastych (ok. 50%), cementu portlandzkiego oraz ekologicznych dodatków. Grubość ścianki pionowej wynosi 10 mm, a krawędzi poziomej 14–16 mm. Płyta cementowo-wiórowa to bardzo wytrzymały materiał o wysokiej żywotności. Jest odporny na działanie wilgoci, pleśni, grzybów, korników, a także ognia. Nie wpływają na niego również zmienne warunki atmosferyczne. Zaletą jest też to, że podczas montażu prawie nie powstają odpady budowlane, dzięki temu jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska.

 

Obejrzyj film, w którym sprawdzamy jakie cechy mają płyty cementowo-wiórowe:

 

Rodzaje i wymiary szalunków traconych

Wykorzystanie szalunku traconego przyspiesza wykonanie wieńców na poziomie stropu oraz ścian kolankowych. Przydatny jest także w przypadku nadproży oraz innych elementów monolitycznych, które wymagają dużej wytrzymałości. Pozwala uzyskać powierzchnię wieńca, której nie trzeba podkuwać, co umożliwia eliminację kolejnych czasochłonnych czynności.

Elementy szalunku występują w długościach: 125 cm i 160 cm. Wysokość pionowych ścianek może być różna (zwykle wynosi od 10 do 25 cm), ale w zależności od potrzeb wykonawcy, można zamówić szalunek o innej wysokości. Na plac budowy dostarczane są już gotowe do użycia i odpowiednio przycięte elementy, co pozwala uniknąć konieczności dostosowania materiału przez pracowników, a także wytwarzania kolejnych odpadów budowlanych.

 

Szalunek tracony to rozwiązanie nowoczesne i ekonomiczne, które pozwala znacznie przyspieszyć prace budowlane oraz gwarantuje precyzyjne wykonanie konstrukcji budynków. Zapraszamy do składania zamówień za pośrednictwem naszego sklepu i do kontaktu z naszymi doświadczonymi doradcami, którzy z chęcią odpowiedzą na Państwa pytania i zaproponują najkorzystniejsze rozwiązanie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium