Realbud.com
Kontakt / Zarejestruj się /
Waluta
Język
Nowoczesne technologie w budownictwie - buduj trwale i ekologicznie!
Dostępność
Nowoczesne technologie w budownictwie - buduj trwale i ekologicznie!

Zbudować dom? Łatwo powiedzieć! Niejednokrotnie dużo uwagi poświęcamy projektowi, chcąc, by nasze przyszłe lokum było wygodne i pięknie się prezentowało. Nie żałujemy czasu i pieniędzy na konsultacje z dobrymi architektami i modyfikacje pomysłów na wygląd zewnętrzny domu. To oczywiście słuszna postawa, nie powinniśmy też jednak żałować uwagi technologiom i materiałom, które zastosujemy.

Budownictwo, tak jak każda inna dziedzina naszego życia, zmienia się wraz z postępem technicznym i zmianą trybu życia i myślenia. Warto więc poznać nowoczesne technologie w budownictwie i dowiedzieć się, jak dzięki nim możemy przyspieszy i ułatwić sobie budowę czy remont domu oraz sprawić, by efekty przetrwały długie lata.

Nowoczesne technologie w budownictwie: jakie produkty warto zastosować?

Szybki i trwały szalunek

Tradycyjny szalunek, wykonywany zazwyczaj z drewna, jest dość pracochłonny w przygotowaniu, a do tego musimy go zdemontować po zakończeniu jego używania. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się szalunek tracony - prefabrykowana kształtka, za pomocą której w znacznie szybszy sposób możemy wykonać takie elementy, jak wieniec na poziomie stropu, wieniec ściany kolankowej czy nadproże. Metoda ta jest nie tylko szybka i łatwa, ale też dość tania.

 Szalunek tracony wieńca

Szalunek tracony, wykonany z impregnowanej płyty wiórowo-cementowej, nie pleśnieje, jest odporny na wilgoć, korniki czy zagrzybienie. Można go łatwo zamontować w murach różnego typu, czy to ceglanych, czy betonowych. Przykręca się go wkrętami lub kotwami. W przeciwieństwie do tradycyjnego szalunku drewnianego nie trzeba go później demontować ani podkuwać, oszczędzamy więc czas, pieniądze i sprzęt. Nie wymaga też używania rusztowania, co sprawia, że jego montaż jest bezpieczniejszy. Co więcej, taki szalunek może zamontować nawet mniej doświadczona osoba.

 WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT SZALUNKU TRACONEGO ZNAJDZIESZ TUTAJ.

Można też zdecydować się na użycie sklejki szalunkowej. Sklejki takie powstają z arkuszy forniru sklejonych dobrymi klejami, a następnie pokrytych filmem fenolowym. Takie płyty, podobnie jak szalunek tracony, są dostępne w wielu rozmiarach i możliwe do wielokrotnego wykorzystania. Co ważne, płyty są odporne na zginanie, można więc wykonać z nich także formę, którą od razu po wykonaniu zalejemy betonem.
 
Sklejka szalunkowa
 
SKLEJKA SZALUNKOWA - DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Nowoczesne ocieplenie

 Nowoczesne metody budownictwa możemy zastosować także przy ocieplaniu domu czy mieszkania. Warto użyć materiału, który jest przyjazny naturze, który nie szkodzi ludziom i zwierzętom, nie zatrzymuje wilgoci i jest jak najbardziej odporny na ogień. Takim materiałem jest wełna celulozowa, wytwarzana z makulatury i impregnowana solą. Jej użycie warto rozważyć szczególnie w przypadku, gdy budujemy dom z drewna, mamy w rodzinie alergików lub stawiamy nasz budynek w podmokłym miejscu, gdzie grozi nam wilgoć i insekty.

Wełna celulozowa
  
Wełna celulozowa dobrze też tłumi dźwięki, jest więc doskonałą metodą ocieplania domów wielorodzinnych. Ten surowiec dostępny jest również w formie sypkiej, którą stosuje się przeważnie do ocieplenia trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu możemy zapobiec wychładzaniu się domu i powstawaniu wilgoci w tzw. mostkach termicznych.

 WEŁNA CELULOZOWA - POZNAJ JEJ NAJWIĘKSZE ZALETY.

Jeżeli zależy nam, by materiał izolacyjny był nie tylko przyjazny środowisku, ale także zajmował mało miejsca, możemy także postawić na płyty rezolowe. Są one znacznie cieńsze od tradycyjnych materiałów do izolacji, ale ich konduktywność jest taka sama – na rynku dostępne są płyty o wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ już od 0,018 W/m·K. Pozwalają więc zaoszczędzić dużo miejsca. Sprawdzą się zatem przy dociepleniach wewnętrznych, choć za ich pomocą można wykonać także ocieplenie zewnętrzne czy izolację dachu lub posadzki. Takie płyty są też bardzo łatwe w montażu.
 
Płyta rezolowa PIR

WIĘCEJ O PŁYTACH REZOLOWYCH.

Przegonić algi i grzyby

Przed wilgocią powinno nas jednak chronić nie tylko ocieplenie domu, ale także jego elewacja. Jeżeli doskonale ocieplimy budynek, ale zastosujemy tynk, który łatwo poddaje się wilgoci i grzybom czy algom, nasz wysiłek pójdzie na marne. W naszym klimacie deszcz, mgła, i rosa to częste zjawiska, a każde z nich pozostawia na elewacji cienką warstwę wody, stwarzającą idealne warunki do rozwoju zarodników niektórych mikroorganizmów – zwłaszcza jeśli powierzchnia elewacji jest chropowata. Jeżeli do tego dopuścimy, elewacja szybko straci swój świeży wygląd – algi i grzyby stworzą na jej powierzchni nieestetyczne plamy. Nie to jest jednak największym niebezpieczeństwem – niektóre mikroorganizmy mogą zniszczyć fasadowe elementy budynku, a także szkodzić jego mieszkańcom.
 

 
 

Aby tego uniknąć, można stosować produkty z dodatkiem środków biobójczych, te jednak z czasem się wypłukują. Na dłuższą metę lepiej będzie wybrać tynk odporny na zawilgocenie i rozwijające się na ścianach mikroorganizmy, np. z linii AquaBalance firmy WeberTynk hydrofilowy tworzy na ścianie powłokę zapobiegającą zbieraniu się wilgoci i rozwojowi alg i grzybów. Taki tynk, pozbawiony zagłębień, zapewnia większą powierzchnię parowania dla kropel wody, dzięki czemu odparowują one znacznie szybciej. Nadmiar wody jest natomiast zbierany w mikrokanalikach tynku, skąd szybko zostaje oddany do atmosfery. Dzięki temu tynk nie przebarwia się, a rozwój mikroorganizmów nie zagraża naszemu zdrowiu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT TYNKU HYDROFILOWEGO WEBER.PAS AQUABALANCE.

Hydrofilowy tynk jest też bardziej elastyczny niż tynki tradycyjne, a zatem bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne i powstające pod wpływem promieni słonecznych. Jego elastyczność i dobra przyczepność sprawiają też, że tynk jest wydajny i łatwy w aplikacji – zużywa się go nawet o jedną piątą mniej, niż tynku tradycyjnego.

 
Struktura drewna na powierzchni tynku

Firma Weber, wychodząc na przeciw potrzebom klientów, stworzyła w ostatnim czasie tynk modelarski Weber.pas Modelino D, któremu za pomocą specjalnych narzędzi, można nadać ciekawe struktury. 

Jest to drobnoziarnisty, silikonowy tynk do uzyskiwania na elewacji imitacji deski, bądź cegły - ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Dzięki temu, już na etapie tynkowania możemy zdecydować, że chcemy uzyskać na przykład wygląd drewna i - używając po nałożeniu tynku specjalnego narzędzia - wykonać go samodzielnie.

Cały system (grunt, tynk modelarski, bejca nadająca kolor elewacji i paca do wykonywania wzoru) tworzą nowy system Weber.therm Decor.

JAK TO DZIAŁA? ZOBACZ PONIŻSZY FILM!
 

 
 Budując dom, pamiętajmy, że lokum będzie częścią środowiska oraz powinno nam służyć przez długie lata. Zamiast więc stawiać wyłącznie na  metody sprawdzone jeszcze przez naszych rodziców czy dziadków, warto poznać budowlane nowinki i stworzyć nowoczesny, funkcjonalny i ekologiczny budynek mieszkalny.

LINKI DO PRODUKTÓW:

Po więcej materiałów budowlanych i profesjonalne doradztwo zapraszamy do naszego SKLEPU INTERNETOWEGO!

Waluta
Język
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl