Realbud.com
Sprzedaż inwestycyjna:500 126 247
Sprzedaż internetowa:530 710 580
Kontakt
Waluta
Produkty
Platforma do obsługi firm 
Wszystkie artykuły
Fundamenty domu krok po kroku
WSTECZ
Fundamenty domu krok po kroku

Idzie jesień, a powietrze robi się coraz chłodniejsze. Zanim przyjdą prawdziwe chłody, warto wykorzystać ostatnie chwile ciepła na wylanie fundamentów. Jak wykonać fundamenty krok po kroku i jakich błędów unikać przy ich konstruowaniu?

Zadania fundamentów

Rola fundamentu jest niezwykle ważna, przenosi bowiem obciążenie z budynku na grunt. Jeżeli źle zaprojektujemy i skonstruujemy fundamenty, czeka nas szereg problemów, od zalewania piwnic, przesiąkania wody przez podłogę, złe osiadanie budynku, aż po pękanie ścian. Aby więc uniknąć katastrofy i dodatkowych kosztów, musimy projektować i wykonywać fundamenty z rozmysłem.

Zanim zbudujesz dom – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim trzeba wykonać niezbędne badania geotechniczne, które dokładnie określą warunki gruntowo-wodne i pozwolą wybrać odpowiedni sposób posadowienia budynku i jego kategorię geotechniczną. Na podstawie wyników tych badań możemy zaprojektować swój dom i określić warstwy i izolacje fundamentów, jakie będziemy wykonywać.

Najlepsze podłoże pod fundament to twardy, kamienisty lub żwirowy grunt. Trudniejszym przypadkiem jest piasek, a najtrudniejszym glina – dom zbudowany na glinie może osiadać przez wiele lat.

Fundamenty

Usuwanie humusu

Ziemia dobra do uprawiania roślin nie jest ziemią odpowiednią do budowy. Humus, czyli urodzajna ziemia, jest idealnym środowiskiem nie tylko dla ozdobnych krzewów czy drzewek owocowych, ale także dla grzybów, mchu, alg i mikroorganizmów. Wystarczy dać im wyrosnąć, by nie móc się pozbyć uciążliwej wilgoci! Dlatego też konieczne jest usuwanie warstwy humusu w pobliżu fundamentów, a w jego miejscu umieszczany jest piasek, gruz czy żwir.

    
Humus

Zabezpieczenie wykopów

O tym, jak głębokie powinny być wykopy, musimy zadecydować, biorąc pod uwagę głębokość przemarzania gruntu. Ta jest zaś różna w zależności od części Polski, w której budujemy nasz dom. Najmniejsza minimalna głębokość posadowienia budynku jest dopuszczana w zachodniej części Polski – wynosi 0,8 m – zaś największa - 1,4 m - w północno-wschodniej części kraju. Oczywiście przy wykonywaniu wykopów musimy także wziąć pod uwagę rodzaj gruntu, na jakim budujemy.

Budowa zawsze jest niebezpiecznym miejscem i powinno się uważać, by na jej terenie nie znalazły się osoby niepowołane, zwłaszcza dzieci. Prawdopodobieństwo nieszczęśliwego wypadku trzeba jednak zminimalizować. W przypadku wykopów pod fundamenty warto starać się zapobiegać obsuwaniu się gruntu. Nie powinno się też umieszczać materiałów budowlanych w ich pobliżu.

Fundamenty pośrednie a bezpośrednie

Fundamenty pośrednie stosuje się, gdy grunt pod fundamentem nie ma wysokiej nośności. Jest to rozwiązanie drogie i wymagające dokładnych przygotowań, dlatego w przypadku domów mieszkalnych stosuje się go rzadko. W większości miejsc w Polsce grunt pozwala na fundamenty bezpośrednie. Jak przygotować takie fundamenty?

Układanie szalunku

Po wykonaniu wykopów należy ułożyć ławy fundamentowe. Jeżeli grunt jest bardzo zwarty, można spróbować zastosować szalunki ziemne, bardziej pewnym rozwiązaniem będzie jednak szalunek tracony z drewna lub termoizolacji (np., płyty XPS). Przy układaniu ław warto zabezpieczyć ich brzegi zastrzałami, by płynny beton nie rozlał się za szeroko i nie zniekształcił fundamentów.

    
Fundamenty

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O SZALUNKU TRACONYM

Zbrojenie fundamentów

W ławach fundamentowych układa się następnie zbrojenie. Należy to robić bardzo ostrożnie i zachować odpowiednią ciągłość – po zalaniu prętów betonem nie będzie już widać ewentualnych błędów, jakie popełniliśmy! Niewłaściwie wykonane zbrojenie znacznie obniży wytrzymałość fundamentów i może doprowadzić nawet do zawalenia się domu.

Warto pamiętać, by pręty zbrojeniowe nie były skorodowane ani zatłuszczone. Jeżeli nasze pręty zbrojeniowe są brudne, można je oczyścić rozpuszczalnikiem lub opalić. Zardzewiałe lub pokryte błotem pręty można wyczyścić szczotką drucianą lub za pomocą piaskowania, niekiedy jednak w wyniku tego powstają ubytki oraz rysy.

Wylewanie betonu

Całość zalewamy betonem. Ten etap również musi być przeprowadzony ostrożnie i starannie. Zastosowana mieszanka musi być uprzednio zawibrowana. Należy pamiętać, że schnący beton kurczy się. Jeżeli powstaną przy tym pęknięcia, w których zgromadzi się wilgoć, woda może dotrzeć do zbrojenia. Aby tego uniknąć, wylany beton do fundamentów należy równomiernie polewać wolą przez tydzień. Można także zastosować włókna do zbrojenia betonu, które zmniejszają skurcz.

Fundamenty

Warstwa podbudowy powinna mieć odpowiednią gęstość – nie za dużą i nie za małą. Zbyt rzadki materiał doprowadzi do pękania podłóg na gruncie. Z kolei zbyt gęsta podbudowa może spowodować pęknięcia ścian fundamentowych. Zanim wykonamy ławy pod fundamenty, najlepiej więc wykonać warstwę z chudego betonu, która zabezpieczy podłoże. Należy też dobrać odpowiednią klasę betonu.


Fundamenty

Wypoziomowanie fundamentu

Jest konieczne zwłaszcza wtedy, gdy budujemy na nierównym terenie. Jeżeli nierówności są małe, wystarczy grubsza warstwa zaprawy między pustakami w miejscach odbiegających od poziomu większości budynku. Jeżeli są duże, należy dołożyć grubą warstwę mocnej zaprawy na wierzchu fundamentu położonego niżej.

Hydroizolacja fundamentów

Izolacja przeciwwilgociowa jest bardzo ważna – jeżeli jej nie będzie lub jeżeli będzie wykonana niedokładnie, budynek padnie ofiarą wilgoci, grzybów i pleśni. Elementy izolacyjne muszą być ułożone tak, by nie występowały między nimi puste przestrzenie. Izolacje z folii po ułożeniu muszą być sklejone, zaś te z papy zgrzewane. Po ociepleniu, na przykład styrodurem i folią kubełkową, trzeba zastosować emulsję hydroizolacyjną.  Dobrze sprawdzają się także masy przeciwwilgociowe, takie jak np. Weber Superflex.

Fundamenty

POCZYTAJ O HYDROIZOLACJI DOMU

Koniecznie trzeba także pamiętać o stosowaniu dylatacji między warstwami podłogowymi a ścianami fundamentowymi. W przeciwnym wypadku naprężenia będą się przenosić z jednych na drugie, powodując uszkodzenia w izolacji. Do wykonania dylatacji można zastosować sznur dylatacyjny, listewki lub paski styropianu.

Kładąc fundamenty, pamiętajmy także, by nie zostawiać dużo czasu między jednym etapem a drugim. Odpowiednia ciągłość to podstawa trwałości i bezpieczeństwa fundamentów oraz całej konstrukcji, która będzie na nich wybudowana.

Aby uzyskać porady dotyczące fundamentów, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.

Po najlepsze materiały budowlane w najniższych cenach zapraszamy do naszych sklepów stacjonarnych i na www.realbud.com!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
99,9% kupujących poleca tego sprzedawcę
Polecam 913 Nie polecam 1
Zgodność z opisem
5
Obsługa kupującego
5
Sklep internetowy Shoper Premium