Realbud.com
kontakt@realbud.pl / 500 126 247   07:00 - 17:00
Kontakt / Zarejestruj się /
Waluta
Język
Wszystkie artykuły
Folia kubełkowa - co trzeba wiedzieć?
Dostępność
Folia kubełkowa - co trzeba wiedzieć?

Folia kubełkowa najczęściej wykorzystywana jest do zabezpieczania fundamentów. Dzięki swojej trwałości i właściwościom hydroizolacyjnym ma jednak także sporo innych zastosowań w budownictwie. Właściwe dobrana i zamontowana może stanowić niezawodną ochronę przez wiele lat.

 


Folia kubełkowa, zwana też membraną kubełkową, to rodzaj grubej folii budowlanej pokrytej specjalnymi wytłoczeniami w kształcie ściętych stożków (kubełków). Umożliwiają one zachowanie w warstwie izolacji szczelin powietrza, poprzez które para wodna i woda są odprowadzane na zewnątrz. Montuje się ją najczęściej na warstwę hydroizolacji fundamentów, aby zapewnić wentylację ich zewnętrznej ściany. Membrana kubełkowa stanowi także bardzo trwałą ochronę mechaniczną. Produkowana jest ze wzmocnionego polietylenu o dużej gęstości (HDPE), którego nie rozerwą rozrastające się korzenie roślin ani gryzonie. Zabezpiecza także warstwę izolacji bitumicznej przed uszkodzeniami podczas zakopywania fundamentów oraz w przypadku osiadania budynku.
Materiał ten nie ulega biodegradacji i jest odporny na działanie występujących w glebie grzybów, bakterii i związków chemicznych. Przydatność folii kubełkowej szacowana jest przez niektórych jej producentów nawet na ok. 100 lat. Aby jednak cieszyć się jej zaletami przez kolejne dekady, ważny jest wybór materiału dobrej jakości i o odpowiednich parametrach. Duże znaczenie ma także prawidłowy montaż.

Folia kubełkowa

   
Zastosowania w budownictwie 

Najpopularniejsze zastosowanie folii kubełkowej wiąże się z zabezpieczaniem fundamentów. Trzeba tu jednak podkreślić, że nie można używać jej jako samodzielnej warstwy, a tylko jako dodatkową ochronę powłok hydroizolacyjnych. Podobną funkcję pełni w przypadku ścian oporowych, które trzeba dodatkowo zabezpieczyć przed wpływem środowiska.


Folia kubełkowa może być także wykorzystywana w układach drenażowych mających za zadanie odprowadzanie nadmiaru wody z dala od fundamentów. Ma to szczególne znaczenie na terenach z wysokim stanem wód gruntowych, podmokłych lub w przypadku budowania na gruntach o słabej przepuszczalności wód opadowych.
To jednak nie wszystkie możliwe zastosowania folii kubełkowej. Stosować można ją również do izolacji stropów przed wylaniem betonu posadzkowego. Świetnie sprawdza się także podczas izolacji tarasów i balkonów, pełniąc rolę warstwy drenująco-wentylacyjnej.

Prawidłowo zamontowana folia kubełkowa odprowadza nadmiar wilgoci z posadzki oraz chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Podobną funkcję pełnić może pod posadzką piwnicy – w tym przypadku na folię kubełkową należy nałożyć dodatkowo warstwę szlichty, która stanowić będzie podkład pod posadzkę. Membrana kubełkowa jest wykorzystywana również w szeroko pojętym budownictwie inżynieryjnym – np. przy budowie dróg i tuneli.

Sposób montażu

W przypadku zastosowania pionowego folii kubełkowej na ściany fundamentów kluczowy jest kierunek ustawienia wypustek. Powinny być one skierowane w stronę muru, tak aby po zasypaniu fundamentów kubełki wypełniły się ziemią. Dzięki temu siła naporu podłoża na mury rozkłada się równomiernie i dodatkowo dociska folię, a jednocześnie pozwala na zachowanie przestrzeni wentylacyjnej między warstwą izolacji a membraną.


Folię układać należy na suchej i czystej powierzchni na tzw. zakładkę. Wynosi ona zwykle od 3 do 4 rzędów wypustek, które należy dokładnie wcisnąć w siebie. Do mocowania używa się gwoździ, wkrętów lub kołków z podkładami uszczelniającymi, które wbija się w wytłoczenia. Ich zalecane rozmieszczenie zależne jest od szerokości folii (ważne, aby była ona dobrze napięta). Pionowe łączenia pasów folii należy dodatkowo połączyć taśmą uszczelniającą. Membrana powinna zakrywać całą wysokość fundamentu. Istotne jest także odpowiednie zabezpieczenie górnej krawędzi folii za pomocą specjalnych listew fundamentowych, które uniemożliwiają przedostanie się wilgoci pod folię, zachowując przy tym jej funkcje wentylacyjne.


W przypadku zastosowań poziomych (np. na tarasach) dodatkowe mocowanie za pomocą wkrętów nie jest konieczne ze względu na to, że warstwa folii kubełkowej i tak jest dociskana do podłoża wylewaną na nią masą.

Zalety folii kubełkowej

   
Parametry techniczne

Dostępne na rynku folie kubełkowe mogą różnić się między sobą wagą, grubością, stopniem wytrzymałości, kolorem, a także ceną. Nie bez znaczenia są także wymiary rolek, w których są sprzedawane. Nabyć można zarówno rolki o szerokości 0,5 m, jak i te o szerokości 4 m. Szerokość najlepiej dopasować tak, aby w miarę możliwości uniknąć zbędnego cięcia lub doklejania arkuszy w poziomie. Długość rolek wynosi zwykle 20–25 m.


Przy wyborze folii kubełkowej należy zwrócić uwagę na jej grubość – im grubsza membrana, tym lepsze stanowić będzie zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przyjmuje się, że skuteczną ochronę zapewnia folia o grubości przynajmniej 0,5 mm. Cieńsze i tańsze surowce mogą nie być tak wytrzymałe. To istotne, bo przerwanie membrany kubełkowej może doprowadzić do naruszenia warstwy izolacyjnej fundamentów, a w rezultacie do ich zawilgocenia i kosztownych remontów. 
Istotnym parametrem jest także gramatura folii kubełkowej. Wraz z jej wzrostem zwiększa się nie tylko waga, ale i wytrzymałość mechaniczna surowca. Najczęściej zalecana gramatura dla gruntów i terenów, które nie wymagają dodatkowej ochrony przeciwwodnej i przeciwwilgociowej, to 400 g/m². 


Dobrze, aby kupowany materiał posiadał atesty i gwarancję od producenta – to znak, że jest dobrej jakości. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w miejscach, w których budynki nie są mocno narażone na działanie wilgoci, nie trzeba stosować najgrubszej i najdroższej folii kubełkowej (ceny rosną wraz z grubością i gramaturą folii). Doskonale sprawdzi się tam produkt o nieco niższych parametrach.

Folia kubełkowa

   
Najczęściej popełniane błędy

Często zdarzającym się błędem jest traktowanie folii kubełkowej jako samoistnej hydroizolacji fundamentów. Jej zadaniem jest przede wszystkim ochrona mechaniczna istniejącej już warstwy hydroizolacji bitumicznej, a nie samodzielne jej stanowienie.
Wiele uchybień wiąże się też z nieprawidłowym montażem. Folia, która jest zamontowana odwrotną stroną (wytłoczeniami na zewnątrz) lub nie przylega dobrze do powierzchni fundamentu, straci wszystkie swoje cenne właściwości.

Inną dość powszechną wadą montażową jest brak szczelności warstwy folii kubełkowej. Ma to szczególne znaczenie w miejscach łączeń poszczególnych arkuszy, a także przy mocowaniach folii do ściany. Pamiętać jednak trzeba, że nawet najstaranniej zamontowana folia kubełkowa może łatwo ulec zniszczeniu, jeśli będzie po prostu bardzo niskiej jakości.

Wszystkie szerokości najlepszej jakości folii kubełkowych kupisz w naszym sklepie internetowym. Zamów już dziś!

KLIKNIJ TUTAJ!

Waluta
Język
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl