Weber.tec 933 25 kg cementspackel för yttätningar och fasetter
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
Weber.tec 933 (Deitermann HKS) är en hydrauliskt härdande, vattentät murbruk, avsedd för tillverkning av fasetter (sp?r) och utjämningsskikt för vattentäta beläggningar. Det är ett nyckelelement i processen att implementera isolering av badtyp, vilket p?verkar dess kvalitet och h?llbarhet. Den ger utmärkt mineralvattentätning och är oersättlig i processen att skapa vattentätning av slam.
De huvudsakliga användningsomr?dena för Weber.tec 933 är att skapa aspekter vid golv/vägg eller vägg/vägg-överg?ng och fylla luckor i betong eller murverk. Denna produkt är ocks? en utmärkt lösning för ytavjämning. Efter härdning kan mikrobruket täckas med andra tätningsmaterial, s?som KMB polymer-bitumenmastix eller flexibel tätningsslam.
Weber.tec 933 har m?nga nyckelegenskaper som skiljer den fr?n andra produkter. Den är vattentät, krympfri och snabbhärdande, vilket möjliggör snabba arbetsframsteg. Den är lämplig för b?de inomhus- och utomhusapplikationer, och dess enkla applicering garanterar användarvänlighet. Mikrobruket är beständigt mot sulfater och kan användas för avjämning.
Vid applicering och sättning av Weber.tec 933 bör temperaturen p? underlaget och luften vara mellan +5°C och +30°C . Det rekommenderas inte att applicera produkten p? ett fruset underlag eller att utföra arbete under negativa temperaturer eller nederbörd. Ytterligare bearbetning är möjlig 2-3 timmar efter applicering.
Inom omr?det för säkerhets?tgärder är det värt att notera att Weber.tec 933 inneh?ller cement, som, när det blandas med vatten, ger en alkalisk reaktion . ?tgärder m?ste vidtas för att förhindra damm eller stänk av murbruk. Andas inte in damm och skydda din hud och ögon fr?n stänk. Användning av personlig skyddsutrustning, s?som glasögon, handskar och förkläden, rekommenderas. Överensstämmelse med arbetsmiljöföreskrifter om hälsoskydd, i enlighet med relevanta föreskrifter och bestämmelser i säkerhetsdatabladen och märkningar p? förpackningen, är absolut nödvändigt.
Teknisk data
| EAN-kod | 4011361161916 |
| Nej. tillverkarens katalog: | 14TEC933/25 |
| Färg: | grå |
| Producent: | Weber |
| Förpackning: | Väska |
| Konsumtion: | 1,8 kg m2/dm2 |
| Vikt: | 25 kg |
| Höjd: | 0,5 m |
| Längd/djup: | 0,1 m |
| Bredd: | 0,4 m |
