Weber.tec 828 DB 150 - 20 cm 10 meter tätningstejp
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
weber.tec 828 DB 75 (Superflex AB 75) och weber.tec 828 DB 150 (Superflex AB 150) är flexibla tätningstejper som används i kombination med sömlösa material vattentätande material som: weber.tec 822, weber.tec Superflex D2, weber.tec. 824och weber.tec 827 S och en hylsa för tätning av rörgenomföringar eller inlopp.
Produktapplikation
För tätning av expansionsfogar, vägg-golv- och vägg-väggfogar i tätningssystem under kakel (komposit) med slam: weber.tec Superflex D 2, weber.tec. 824, dispersionspolymermassor (flytande filmer):weber.tec 822och reaktiva kemikalieresistenta tätningshartserweber.tec 827 S. Banden kan användas i och utanför byggnader för tätskikt:
- fuktiga rum (t.ex. badrum, toaletter, etc.) som utsätts för stänkvatten,
- v?trum (t.ex. tvättstugor, duschar etc.) laddade med vatten som rinner p? ytan eller tvättade med vatten,
- fuktiga och v?ta rum laddade med vatten och aggressiva medier (t. , slaktare, etc.)
- balkonger,
- terrasser,
- paddlingsbassänger,
- bassänger och poolstränder. li>
Produktens viktigaste egenskaper
- flexibel när den sträcks i kors, styv när den sträcks i längdriktningen
- vattentät, mycket tunn, men motst?ndskraftig mot rivning
- resistent mot l?ga och höga temperaturer
- smidig även vid l?ga temperaturer
- t?lig mot aggressiva media
- limmas lätt in i vattentäta material< /li>
- för applikationer interna och externa
Säkerhets?tgärder
Vid utförande av arbete gäller arbetsmiljöföreskrifter avseende hälsoskydd som följer av relevanta föreskrifter och bestämmelser fr?n säkerhetsdatabladen för farliga ämnen och märkningar p? förpackningen av de använda materialen m?ste följas för att klistra tejpen.
Teknisk data
| Producent: | Weber |
| EAN-kod | 5900350284080 |
| Färg: | Gul |
| Appliceringstemperatur: | från -30ºC ÷ +90ºC |
| Vikt: | 0,5 kg |
| Höjd: | 0,2 m |
| Längd/djup: | 0,25 m |
| Bredd: | 0,25 m |
| Nej. tillverkarens katalog: | 14TEC828/10/DB150 |
