Weber.tec 824 20 kg flexibelt enkomponents mikrotätande bruk
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
Weber.tec 824 är ett mycket flexibelt, enkomponents tätande mikrobruk som väger 20 kg. Denna produkt är lätt att bearbeta och har utmärkt vidhäftning mot underlaget, vilket gör den till en extremt praktisk lösning för ett brett spektrum av applikationer. Den är resistent mot konstant vattenbelastning och sulfater. Detta mikrobruk fungerar perfekt b?de i och utanför byggnader, och dess motst?ndskraft mot vattentryck förhindrar att beläggningen skalar av underlaget.
En av de viktigaste tillämpningarna för Weber.tec 824 är utförande av horisontella och vertikal vattentätning inbäddad i marken delar av byggnader och strukturer. Det är ett idealiskt val för isolering av fot, grundmurar och grundplattor. Den kan ocks? användas för att täta socklar i byggnader, samt för att skapa sekundär isolering av byggnader och strukturer, inklusive väggar och golv.
Weber.tec 824 är perfekt för tätning av fog under kakel p? balkonger. och terrasser. Det är ocks? en utmärkt lösning för tätning av hög luftfuktighet och v?trum, s?som duschar, badrum och golvvärmesystem.
Denna enkomponentsprodukt kan användas för tillfällig tätning under konstruktion, vilket ger en p?litlig barriär mot fukt och förhindrar potentiella vattenrelaterade problem.
Weber.tec 824 är ocks? en idealisk lösning för att täta vattentankar, simbassänger och reningsverkstankar. När det gäller kommunala avloppsreningsverk kan detta mikrobruk fungera som en skyddande och isolerande beläggning, vilket ger ett effektivt skydd mot negativ p?verkan av aggressiva medier.
Den vattentätande strukturen som använder Weber.tec 824 är beroende av vilken typ av struktur som ska tätas, fuktbelastning och förekomst av aggressiva medier. Det är en m?ngsidig produkt som är ett viktigt verktyg för proffs inom byggbranschen.
Teknisk data
| Tillverkarens index: | 14TEC824/20/SUPD1 |
| Bredd: | 0,4 m |
| Färg: | grå |
| Nej. tillverkarens katalog: | 14TEC824/20/SUPD1 |
| Förpackning: | Väska |
| Producent: | Weber |
| Appliceringstemperatur: | från +5°C till +30°C |
| Konsumtion: | för fuktbelastning - 2,8 kg/m2 (2 mm tjockt skikt applicerat i 2 passager), för vattenbelastning - 3,5 kg/m2 (2,5 mm tjockt skikt applicerat i 3 passager) |
| Vikt: | 20 kg |
| Höjd: | 0,5 m |
| EAN-kod | 5900350193900 |
| Längd/djup: | 0,15 m |
