Weber.tec 822 24 kg flytande folie, invändig
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
Produktbeskrivning
weber.tec 822 är en helt flexibel, flytande tätningsfolie baserad p? plastdispersion, för vattentätning under kakel p? vägg- och golvytor.
Produktanvändning
weber.tec 822 är avsedd för att göra flexibla, sömlösa tätningar under keramik- och stenplattor. Detta preparat används främst i fuktiga och v?ta utrymmen, s?som duschar, badrum, toaletter, kök, tvättstugor, färgningsrum, etc. Det kan användas p? betongunderlag, cementavjämnar, traditionella putsar (cement och cement-kalk). och p? keramiska och silikat-tegelsubstrat, p? lättbetong och expanderade lerbetongblock och p? substrat som inneh?ller gips (gipsskivor, torra avjämningar, anhydritunderlag). Den kan även användas i golvvärmesystem.
Produktens viktigaste egenskaper
- färdig att använda
- kort torktid
- överbryggar sprickor
- enkel och problemfri bearbetning
- kan appliceras med borste, rulle och murslev
- hög flexibilitet (förlängning vid brott ca 310%) ul>
Teknisk data
| Vikt: | 24 kg |
| Höjd: | 0,3 m |
| Längd/djup: | 0,3 m |
| Bredd: | 0,3 m |
| EAN-kod | 5900350287067 |
| Nej. tillverkarens katalog: | 14TEC822/24 |
| Tillverkarens index: | 14TEC822/24 |
| Producent: | Weber |
| Färg: | Ljusgrå, brun |
| Appliceringstemperatur: | min. +5°C |
| Konsumtion: | ca 1,2 kg/m2 per 1 mm lager |
