WEBER.ton färg silikon dispersionsfärg, 25 kg
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
Produktbeskrivning
Weber.ton färgfasadfärg är en fabrikstonad produkt, levererad i hinkar i flytande form, färdig att användas p? byggarbetsplatsen efter blandning. Produkten är baserad p? silikonhartser och högkvalitativa pigment. Färgen har ett beläggningsskydd mot tillväxt av alger eller svampar.
Produktens viktigaste egenskaper
- < li>självrengörande < li>flexibel - förm?ga att täcka mikrosprickor
- ?nggenomsläpplig
- finns i 100 färger
- t?lig mot väder och vind förh?llanden
- skyddad mot alger och svamptillväxt
Produktanvändning
- För m?lning av gammalt och nytt mineral puts
- För m?lning av dekorativ ytbehandling puts värmeisoleringssystem
Färgval
När du applicerar fasadfärger, kom ih?g att Hela, odelbara väggytor bör m?las i sin helhet, utan n?gra luckor i arbetet fr?n samma produktionsbatch (samma batchnummer p? förpackningen). M?lningsarbeten bör organiseras p? ett lämpligt sätt, beroende p? storleken p? den m?lade ytan och väderförh?llandena. Beroende p? typen av underlag och förutsättningarna och utförandemetoden kan färgen p? den applicerade färgen skilja sig fr?n den färg som ges i provet. Sm? skillnader i färgnyansen utgör inte ett produktfel. När du väljer färger bör du särskilt komma ih?g att de f?r olika färger i naturligt ljus och olika i artificiellt ljus. Skillnaderna beror ocks? p? den olika uppfattningen av färg p? papper och p? fasaden. Dessutom p?verkas färgintrycket av: antal färgskikt som appliceras, luftfuktighet, ?rstid, omgivning, avst?nd fr?n objektet samt belysningens typ och karaktär. Den slutliga färgen som erh?lls beror ocks? till stor del p? bearbetningsförh?llandena.
Teknisk data
| Höjd: | 0,4 m |
| Längd/djup: | 0,4 m |
| Bredd: | 0,4 m |
| Tillverkarens index: | 14WFZ39C/25/BB |
| Nej. tillverkarens katalog: | 14WFZ39C/25 |
| Färg: | 100 färger |
| Producent: | Weber |
| Appliceringstemperatur: | Från +5°C till +25°C |
| Konsumtion: | 0,25-0,4 kg/m2 |
| Ytterligare information: | weber.therm NOVA-system |
| Vikt: | 25 kg |
