WEBER.pas topflex akryl fasadputs, Lamm 1,5 mm, 30 kg
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
Produktbeskrivning
Weber.pas topflex akrylputs är en fabriksfärgad produkt, levererad i hinkar, i form av en pasta, färdig att användas p? byggarbetsplatsen efter blandning. Produkten är baserad p? en vattendispersion av akrylhartser och mineraliska strukturella aggregat. Pl?stret har ett beläggningsskydd mot tillväxt av alger eller svampar.
Produktens viktigaste egenskaper
- flexibla
- t?lig mot mekaniska stötar
- effektiv - upp till 20 % mindre förbrukning
- l?g vattenabsorption
- färdig att använda, tillgänglig i 100 färger
< /h3> Produktanvändning
- Färgad finish av betongväggar
- Färgad finish av isoleringssystem baserade p? polystyrenisolering, designad i intensiva, mättade färger
< li>För inomhus- och utomhusapplikationer - För manuell och maskinell applikation
Rekommendationer h3>
Detaljer om arbetet i samband med installationen av isoleringssystemet beskrivs i detalj i ITB-instruktionerna nr 418/2007 och 447/2009. Denna beskrivning definierar produktens allmänna användningsomr?de, men kan inte ersätta entreprenörens professionella förberedelser. Arbetet ska utföras i enlighet med byggpraxis och arbetarskyddsregler. Tillverkaren garanterar produktens kvalitet, men har inget inflytande p? villkoren och metoden för dess användning. Om du är osäker, utför dina egna tester eller kontakta Webers tekniska r?dgivare. Med publiceringen av detta tekniska datablad blir de tidigare databladen ogiltiga.
Färgval
Weber dekorativa pl?ster tillverkas p? basis av naturlig marmor ballast, som kan ha olika nyans beroende p? fyndigheten. Kom därför ih?g att vid applicering av dekorputs att hela, odelbara väggytor ska putsas i sin helhet, utan avbrott i arbetet, fr?n samma produktionsbatch (samma batchnummer p? förpackningen). Putsarbeten bör organiseras p? ett lämpligt sätt, beroende p? storleken p? den putsade ytan och väderförh?llandena.
Tänk särskilt p? att de f?r olika färger i naturligt ljus och i kulörer. konstgjort ljus. . Skillnaderna beror ocks? p? den olika uppfattningen av färg p? papper och p? fasaden. Dessutom p?verkas färgintrycken av: olika texturer p? putsytor, luftfuktighet, ?rstid, omgivning, avst?nd till förem?let samt belysningens typ och karaktär. Den slutliga färgen som erh?lls beror ocks? till stor del p? bearbetningsförh?llandena.
Teknisk data
| Volym: | 0,04 m3 |
| Konsumtion: | 2,2-2,6 kg/m2 |
| Vikt: | 30 kg |
| Höjd: | 0,35 m |
| Längd/djup: | 0,35 m |
| Tillverkarens index: | 14WTD32T/30B15 |
| Bredd: | 0,35 m |
| Färg: | 100 färger utan extra kostnad |
| Nej. tillverkarens katalog: | 14WTD32T/30B15 |
| Förpackning: | Hink |
| Producent: | Weber |
