WEBER FZ391 silikonfärg, 10 kg
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
Produktbeskrivning
Weber FZ391 silikonfasadfärg är en fabriksfärgad produkt, levererad i hinkar, redo att användas. Produkten är baserad p? ett bindemedel baserat p? silikonhartser. R?varorna som används i färgen garanterar hög h?llbarhet för den färdiga färgbeläggningen och l?ngvarigt skydd mot smuts. Färgen har beläggningsskydd mot alger och svamptillväxt.
De viktigaste egenskaperna av produkten h3> - självrengörande
- ?nggenomsläpplig
- resistent mot alger och svamptillväxt
- resistent för aggressiva atmosfäriska förh?llanden
- hydrofobisk
- färdig att använda, tillgänglig i 202 färger
- självrengörande
- ?nggenomsläpplig
- resistent mot alger och svamptillväxt
- resistent för aggressiva atmosfäriska förh?llanden
- hydrofobisk
- färdig att använda, tillgänglig i 202 färger
Produktanvändning
Skydd och färgad efterbehandling av isolering och renoveringssystem:
- särskilt utsatta till smuts, < li>vars färger är baserade p? ljusa, pastellfärger.
Fasadfärgen kan användas i Webers isoleringssystem baserade p? följande isoleringsmaterial: p>
- frigolit< /li>
- extruderad polystyren
- mineralull
- resolskum
Rekommendationer
- Färgen rekommenderas att användas för färgglad efterbehandling av isoleringssystem där putsarbeten utfördes baserat p? mineralbeläggningar.
- Använd färgen p? ett helt torrt underlag.
För att minska risken för kalkutslag bör nya mineralpl?ster grundas med Weber PG212 primer.
Teknisk data
| Bredd: | 0,2 m |
| Nej. tillverkarens katalog: | 14WFZ391/10 |
| Producent: | Weber |
| Förpackning: | 10 kg |
| Konsumtion: | 0,25-0,4 kg/m2 |
| Vikt: | 10,2 kg |
| Höjd: | 0,3 m |
| Längd/djup: | 0,2 m |

