WEBER FZ391 fasadfärg i silikon, 25 kg
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
Produktbeskrivning
Weber FZ391 fasadfärg i silikon är en fabrikstonad produkt, levererad i hinkar, klar att användas. Produkten är baserad p? ett bindemedel baserat p? silikonhartser. R?varorna som används i färgen garanterar hög h?llbarhet för den färdiga färgbeläggningen och l?ngvarigt skydd mot smuts. Färgen har beläggningsskydd mot alger och svamptillväxt.
Produktens viktigaste egenskaper
- självrengörande
- ?nggenomsläpplig
- resistent mot alger och svamptillväxt
- resistent mot aggressiva atmosfäriska förh?llanden
- hydrofobisk
- färdig att använda, tillgänglig i 202 färger
Produktapplikation
Skydd och färgad efterbehandling av isolerings- och renoveringssystem:
- särskilt utsatta för smuts,
- deras färger är baserade p? ljusa, pastellfärger.< /li>
Fasadfärgen kan användas i Webers isoleringssystem baserade p? följande isoleringsmaterial:
- frigolit < li>extruderad polystyren < li>mineralull
- resolskum
Rekommendationer
- Färgen rekommenderas för färgglad ytbehandling av isoleringssystem där putsarbeten utfördes med mineralbeläggningar.
- Applicera färgen p? ett helt torrt underlag.< /li>
För att minska risken för kalkutslag bör nya mineralpl?ster grundas med Weber PG212 primer.
Teknisk data
| Nej. tillverkarens katalog: | 14WFZ391/25 |
| Producent: | Weber |
| Förpackning: | 25 kg |
| Konsumtion: | 0,25-0,4 kg/m2 |
| Vikt: | 25 kg |
| Höjd: | 0,4 m |
| Längd/djup: | 0,4 m |
| Bredd: | 0,4 m |
