Ull 5 cm KNAUF UNIFIT RULLE 0,035 W/mK 12,12 m2/rulle. 24 rullar/pall
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
KNAUF UNIFIT mineralull, 5 cm tjock, är ett högkvalitativt isoleringsmaterial framställt med den innovativa ECOSE®-tekniken. Baserad p? glasfibrer är denna ull avsedd för en mängd olika isoleringsapplikationer, inklusive innerväggar, där den ger b?de isolering och akustisk isolering. Dess värmeledningskoefficient ?D är 0,035 W/mK, vilket innebär att den ger utmärkta värmeisoleringsegenskaper. Detta gör detta material till en effektiv lösning för att öka energieffektiviteten i en byggnad.
För att underlätta installationen har UNIFIT-ull speciella markeringar "---" för att underlätta skärning av materialet till lämpliga dimensioner. Ullen är flexibel och kännetecknas samtidigt av ökad styvhet, vilket möjliggör enkel installation av ullen i utrymmena mellan takbjälken, utan behov av ytterligare strängning. Det är en produkt fri fr?n formaldehyd, fenol och akryl, vilket gör den miljövänlig och säker för användarna.
Tack vare ECOSE®-teknologin är ull behaglig att ta p?, mindre dammig och luktfri, vilket gör det är mycket lättare att rengöra installationen. Produkten beh?ller sin form och hydrofobisering genom hela volymen skyddar mot fukt. Brandreaktionsklassen A1 garanterar högsta brandsäkerhetsstandard. KNAUF UNIFIT mineralull är därför inte bara effektiv, utan ocks? säker, h?llbar och ekologisk, vilket gör den till ett idealiskt val för modern konstruktion.
Teknisk data
| Höjd: | 1,2 m |
| EAN-kod | 5056376655837 |
| Längd/djup: | 0,8 m |
| Tjocklek: | 5 cm |
| Bredd: | 0,8 m |
| Förpackning: | 12,12 m2 |
| Nej. tillverkarens katalog: | 730064 |
| Värmeledningskoefficient: | 0,035 W/mK |
| Producent: | Knauf |
| Reaktion på brandklass: | A1 |
| Vikt: | 11,28 kg |
| Längd: | 420 cm |
