Remmers tätningsmedel MS-150, 290 ml
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
Användningsomr?de
- Tätning av fogar i betong och prefabricerade byggnader
- Fasadfogar, fogar i vägg
- Fasadbeklädnad i st?l och monteringskonstruktioner
- Fogar som förbinder fönster- och dörrkarmar med byggnadskroppen
- Universellt flexibelt polymerlim < /ul>
Egenskaper
- Hög vidhäftning p? m?nga ytor< /li >
- Snabb härdning, utan att generera luftbubblor
- EG_S_36
- Tolerans mot färgbeläggningar i enlighet med DIN 52452-A1
- Mycket l?g emission ( GEV-EMICODE EC 1Plus)
- Inneh?ller inte isocyanater
Teknisk data
| Tillverkarens index: | 750512 |
| Producent: | Remmers |
| Appliceringstemperatur: | Materialets, omgivningens och underlagets temperaturer bör ligga inom intervallet min. +5 °C till max +35 °C. |
| Insida: | Ja |
| Konsumtion: | cirka 100 ml/m med ett fogtvärsnitt på 1 cm² |
| Utanför: | Ja |
| Vikt: | 0,5 kg |
| Torktid vid 20°C: | Filmbildning: ca 15 minuter (+23 °C/50 % r.h.) Härdning: ca 2 mm/dag (+23 °C/50 % r.h.) |
| Höjd: | 0,33 m |
| Längd/djup: | 0,05 m |
| Bredd: | 0,05 m |
| EAN-kod | 4004707134699 |
| Nej. tillverkarens katalog: | 750512 |
