Remmers olja för terrasser och trädg?rdsmöbler 5L valnöt
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
Egenskaper:
- Har en hydrofob effekt
- Beläggning som är resistent mot väderförh?llanden, reglerar träets fukt
- Skyddar trä mot uttorkning < li>Pigmenterade varianter skyddar träet mot gr?nande
- Intensiva färger
- Enkel bearbetning
- Möjliga korrigeringar kräver inte föreg?ende slipning av beläggningen < /ul>
- För trä som används inomhus och utomhus.
- För byggnadselement som inte beh?ller sina dimensioner och beh?ller sina dimensioner till en begränsad omfattning
- För trädg?rdsmöbler och terrasser i trä
- För teak, bangkirai, massaranduba, iroko, ek, lärk och douglasgran
- För värmebehandlat trä
- För trä-polymerkonglomerat, bambu, resysty rekommenderar vi v?r "olja för kompositskivor" (art. 2087 - 2089).
Tillämpningsomr?de:
Teknisk data
| EAN-kod | 4004707249577 |
| Bredd: | 0,21 m |
| Tillverkarens index: | 4200260005 |
| Nej. tillverkarens katalog: | 4200260005 |
| Förpackning: | Burk |
| Producent: | Remmers |
| Appliceringstemperatur: | Materialets, omgivningens och underlagets temperaturer bör ligga inom intervallet min. +5 °C till max +30 °C. |
| Insida: | NEJ |
| Konsumtion: | Beroende på träets vattenupptagning, 60 - 80 ml/m² per lager |
| Utanför: | Ja |
| Vikt: | 4,78 kg |
| Torktid vid 20°C: | Beläggningen blir dammfri efter ca 4 timmar. Den är lämplig för applicering av efterföljande strykningar efter ca 12 timmar. Värden testade i praktiken vid 20 °C och relativ luftfuktighet (wwp) = 65 % |
| Höjd: | 0,23 m |
| Längd/djup: | 0,19 m |
