Remmers olja för terrasser och trädg?rdsmöbler 0,75 L, färglös
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
För skötsel av trädg?rdsträ, resistent mot väderförh?llanden
Egenskaper:
- Har en hydrofoberande effekt
- Beläggning som är resistent mot väderförh?llanden, reglerar träets fuktighet
- Skyddar träet fr?n att torka ut
- Pigmenterade varianter skyddar träet fr?n gr?nande
- Intensiva färger
- Lätt att bearbeta li>
- Valfria korrigeringar kräver inte föreg?ende slipning av beläggningen
Användningsomf?ng:
- För trä som används inomhus och utomhus.
- För byggelement som inte beh?ller sina dimensioner och beh?ller sina dimensioner i begränsad utsträckning
- För trädg?rdsmöbler och terrasser i trä
- För teak, bangkirai, massaranduba, iroko, ek, lärk och douglasgran
- För värmebehandlat trä
- För träpolymerkonglomerat, bambu, resysta rekommenderar vi v?r "olja för kompositskivor" (art. 2087 - 2089).< /li>
Teknisk data
| Förpackning: | Burk |
| Producent: | Remmers |
| Appliceringstemperatur: | Materialets, omgivningens och underlagets temperaturer bör ligga inom intervallet min. +5 °C till max +30 °C. |
| Insida: | NEJ |
| Konsumtion: | Beroende på träets vattenupptagning, 60 - 80 ml/m² per lager |
| Utanför: | Ja |
| Vikt: | 0,76 kg |
| Torktid vid 20°C: | Beläggningen blir dammfri efter ca 4 timmar. Den är lämplig för applicering av efterföljande strykningar efter ca 12 timmar. Värden testade i praktiken vid 20 °C och relativ luftfuktighet (wwp) = 65 %. |
| Höjd: | 0,12 m |
| Längd/djup: | 0,1 m |
| EAN-kod | 4004707053808 |
| Bredd: | 0,1 m |
| Tillverkarens index: | 4200265201 |
| Nej. tillverkarens katalog: | 4200265201 |
