Remmers impregneringsolja för WPC kompositskivor, brun, 2,5L
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
Olja för terrasser och staket och andra element gjord av WPC, resysta och bambu, lösningsmedelsbaserad
Egenskaper:
- Har en hydrofob effekt < li>Minskar absorption av olja, fett och sedimentering av föroreningar
- Lätt bearbetning
- Färglös: för att fräscha upp färgen p? underlaget
- Brunt och gr?tt: för permanent intensifiering av den ursprungliga färgen < li>Möjliga korrigeringar kräver inte föreg?ende slipning av beläggningen
Användningsomf?ng:
- För invändig och externa applikationer
- För stabila träbyggnadselement dimensioner i begränsad omfattning, s?som luckor, träprofiler, trädg?rdsbers?er
- För dimensionellt instabila träbyggnadselement, s?som staket, korsvirkeshus konstruktioner, carportar, formar
- För terrasser, staket, trädg?rdsmöbler och andra byggnadselement
- För kompositmaterial av trä och plast
- För WPC, Resysta och bambu
Teknisk data
| Appliceringstemperatur: | Materialets, omgivningens och underlagets temperaturer bör ligga inom intervallet min. +5 °C till max +30 °C. |
| Insida: | Ja |
| Konsumtion: | Beroende på underlagets absorberbarhet, ca 50 ml/m² per lager |
| Utanför: | Ja |
| Vikt: | 2,36 kg |
| Torktid vid 20°C: | Ytterligare bearbetning är möjlig efter ca. 4 - 6 timmar Värden testade i praktiken vid 20 °C och relativ luftfuktighet (relativ fuktighet) = 65%. Låga temperaturer, dålig ventilation och hög luftfuktighet förlänger torkningsprocessen |
| Höjd: | 0,19 m |
| Längd/djup: | 0,14 m |
| EAN-kod | 4004707209311 |
| Bredd: | 0,16 m |
| Tillverkarens index: | 208803 |
| Nej. tillverkarens katalog: | 208803 |
| Förpackning: | Burk |
| Producent: | Remmers |
