Remmers impregneringskräm för trä 5L 3i1 färglös
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
Icke-droppande impregneringskräm för skydd och dekoration av trä som används utomhus
Egenskaper:
- Skyddar träet mot fukt
- Impregneringseffekt : mättnad av träet , skyddar mot fukt
- H?llbar m?lningseffekt: svällning och krympning av trä minimeras
- I kombination med glasyrer ger det ett jämnare utseende < li>Minskar förekomsten av mörka missfärgningar li>
- Applicera bara ett lager
- Krämkonsistens, materialet ska inte blandas före användning. Materialet droppar inte, vilket säkerställer bekväm applicering p? ytor ovanför huvudet.
- Tränger djupt ner i marken
- Sprider sig automatiskt
Appliceringsomfattning :
- För utomhusvirke
- Trä utan kontakt med marken
- Dimensionalt instabila träelement (endast som underlag): t.ex. staket, halv- stockar, bodar, brädor i trä
- Träelement med begränsad dimensionsstabilitet (endast som bas): t.ex. fällluckor, träprofiler, trädg?rdslusthus
- För dimensionsstabila byggnadselement i trä (endast som bas): t.ex. för fönster och dörrar.
- Som grundskikt för inglasning och täckning
Teknisk data
| Förpackning: | Burk |
| Producent: | Remmers |
| Appliceringstemperatur: | från +5 °C till +25 °C |
| Insida: | NEJ |
| Konsumtion: | Cirka 100 ml/m² i ett lager Hyvlat trä eller träslag med mycket hög densitet har lägre vattenabsorption, därför är det nödvändigt att applicera 2 lager. |
| Utanför: | Ja |
| Vikt: | 4,86 kg |
| Torktid vid 20°C: | Ca 12 timmar vid 20°C och relativ luftfuktighet = 65%. |
| Höjd: | 0,23 m |
| Längd/djup: | 0,19 m |
| EAN-kod | 4004707095761 |
| Bredd: | 0,21 m |
| Tillverkarens index: | 4200271405 |
| Nej. tillverkarens katalog: | 4200271405 |
