Remmers impregneringskräm för trä 2,5L 3i1 färglös
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
Egenskaper:
- Skyddar träet mot fukt
- Impregnerande effekt: mättnad av träet, skyddar mot fukt
- Permanent m?lningseffekt: svullnad och träets krympning minimeras
- I kombination med glasyrer ger det ett jämnare utseende
- Minskar förekomsten av mörka missfärgningar
- Applicera bara ett lager< /li>
- Grämens konsistens, materialet ska inte blandas före användning. Materialet droppar inte, vilket säkerställer bekväm applicering p? ytor ovanför huvudet.
- Tränger djupt ner i marken
- Sprider sig automatiskt
Appliceringsomfattning :
- För utomhusvirke
- Trä utan kontakt med marken
- Dimensionalt instabila träelement (endast som underlag): t.ex. staket, halv- stockar, bodar, brädor i trä
- Träelement med begränsad dimensionsstabilitet (endast som bas): t.ex. fällluckor, träprofiler, trädg?rdslusthus
- För dimensionsstabila byggnadselement i trä (endast som bas): t.ex. för fönster och dörrar.
- Som grundskikt för inglasning och täckning
Teknisk data
| EAN-kod | 4004707095693 |
| Bredd: | 0,16 m |
| Tillverkarens index: | 4200271403 |
| Nej. tillverkarens katalog: | 4200271403 |
| Förpackning: | Burk |
| Producent: | Remmers |
| Appliceringstemperatur: | från +5 °C till +25 °C |
| Insida: | NEJ |
| Konsumtion: | Cirka 100 ml/m² för en målning |
| Utanför: | Ja |
| Vikt: | 2,48 kg |
| Torktid vid 20°C: | från +5 °C till +25 °C |
| Höjd: | 0,19 m |
| Längd/djup: | 0,14 m |
