Remmers glasimpregnering HK-Lazura 3in1 5L valnöt
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
Egenskaper:
- 3 i 1: impregnering, primer och glasering
- Skydd av trä mot fukt och UV-str?lning
- Impregneringseffekt: mättnad trä, skyddar mot fukt
- Vatten?nggenomsläpplig beläggning: fukt kan komma ut
- Hydrofoberande effekt: v?ta ytor torkar snabbt
- Skydd mot väderförh?llanden (konstruktivt skydd av trä och skydd mot produktfuktighet) minskar risken för bl?fläckar och röta.
- Ökat fastfasinneh?ll skyddar mot getingmatning
- Beläggning skyddad mot mögel och alger
- Eventuella korrigeringar kräver inte föreg?ende slipning av beläggningen
Användningsomf?ng:
- För trä som används utomhus
- Trä utan kontakt med marken
- För dimensionellt instabila byggnadselement i trä, s?som staket, korsvirkeskonstruktioner, carportar, formsättningar
- För dimensionellt instabila byggnadselement i trä i begränsad omfattning, s?som fönsterluckor, träprofiler, trädg?rdsbers?er li>
- För formstabila byggelement i trä (endast som grundfärg): t ex för fönster och dörrar.
- Som grundfärg, mellanskikt och slutfärg
Teknisk data
| Förpackning: | Burk |
| Producent: | Remmers |
| Appliceringstemperatur: | från +5 °C till +30 °C |
| Insida: | NEJ |
| Konsumtion: | 100 ml/m² för ett lager, applicera minst 2 lager |
| Utanför: | Ja |
| Vikt: | 4,88 kg |
| Torktid vid 20°C: | Cirka. 12 timmar vid 20°C och relativ luftfuktighet = 65 % |
| Höjd: | 0,23 m |
| Längd/djup: | 0,19 m |
| EAN-kod | 4004707018456 |
| Bredd: | 0,21 m |
| Tillverkarens index: | 4200226005 |
| Nej. tillverkarens katalog: | 4200226005 |
