Remmers glasimpregnering HK-Lazura 3in1 5L teak
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
Properties:
- < li>3 in 1: impregnering, grundm?lning och glasering
- Skydd av trä mot fukt och UV-str?lning
- Impregnerande effekt: mättnad av trä, skydd mot fukt
- Vatten?nggenomsläpplig beläggning: fukt kan komma ut
- Har en hydrofob effekt: v?ta ytor torkar snabbt
- Skydd mot väderförh?llanden (konstruktivt skydd av träet och skydd mot fukt av produkten) minskar risken för bl? fläck och röta.
- Ökat fastfasinneh?ll skyddar mot getingmatning
- Beläggning skyddad mot mögel och alger
- Möjliga korrigeringar kräver inte föreg?ende slipning av beläggningen
Användningsomr?den:
- För utomhusträ
- Trä utan kontakt med marken
- För dimensionellt instabila träbyggnadselement, t.ex. som staket, korsvirkeskonstruktioner, carportar, formsättningar
- För formstabila träbyggnadselement i begränsad omfattning, s?som fönsterluckor, träprofiler, trädg?rdsbers?er
- För formstabila träbyggnader element (endast som bas): t.ex. dörrar.
- Som grundfärg, mellan- och slutskikt
Teknisk data
| Tillverkarens index: | 4200225105 |
| Nej. tillverkarens katalog: | 4200225105 |
| Förpackning: | Burk |
| Producent: | Remmers |
| Appliceringstemperatur: | från +5 °C till +30 °C |
| Insida: | NEJ |
| Konsumtion: | 100 ml/m² för ett lager, applicera minst 2 lager |
| Utanför: | Ja |
| Vikt: | 4,88 kg |
| Torktid vid 20°C: | Cirka. 12 timmar vid 20°C och relativ luftfuktighet = 65 % |
| Höjd: | 0,23 m |
| Längd/djup: | 0,19 m |
| EAN-kod | 4004707018036 |
| Bredd: | 0,21 m |
