Primer för ICOPAL Siplast Primer® Quick Primer SBS 30L; 0,2 L/m2
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
Siplast Primer® Quick Grunt SBS är en primer av hög kvalitet framställd med SBS-modifierad asfalt med l?g viskositet, utmärkt prestanda, hög substratpenetration och kort torktid (mindre än 2,5 timmar).
< /p>
Användning: Siplast Primer® Quick Primer SBS används utomhus för:
• grundning av betong under takpapp och bituminösa massor p? vertikal och horisontell isolering,
• grundning av gamla takbeläggningar under/p? alla typer av asfaltfilt,
• grundning av betongplattor av broar under brofilt,
• grundning av betong vid fuktsäker och vattentät isolering av byggnadsfot, väggar och fundament, balkonger, loggier och terrasser,< br />• utförande isolering av betongringar till brunnar, avloppsbrunnar, gödselplattor, gödseltankar (utvändigt),
• grundning renoverade och nya st?l- och galvaniserade pl?tar för värmesvetsbara filtar (rännlister, beslag, takbehandlingar) ,
• skydd av stängselelement av st?l - maskor, stolpar,
• skydd av metallytor, t ex ledst?ngselement, energiabsorberande barriärer, st?lkonstruktioner,
• impregnering av träytor,
• trädg?rdsarkitektur - lusthus, skjul, staketelement, palisader - trä i marken (efter applicering flera g?nger).
Hur man använder: Blanda inneh?llet i förpackningen noggrant före användning. Lösningen bör appliceras p? en ren yta (fri fr?n lösa element, is, vatten etc.) med en takborste, borste eller rulle. Produkten kan appliceras genom dynamisk sprutning med hjälp av specialutrustning. Det finns inga kontraindikationer för att använda frigolit p? en torkad beläggning efter att lösningsmedlet har avdunstat helt (ca 48 timmar). Lösningen ska inte användas p? v?ta eller tjärade ytor. Betongens maximala luftfuktighet bör inte överstiga 9 % (s? kallat lufttorrt tillst?nd). Modifiering av asfalt med SBS-gummi ökar avsevärt motst?ndskraften mot ?ldrande och väderförh?llanden, även när den appliceras vid lägre temperaturer.
Effektivitet: fr?n 0,1 (st?l) till 0,25 (betong) l/ m2 för ett lager beroende p? underlagets tillst?nd och typ samt appliceringstemperatur.
Teknisk data
| Konsumtion: | Från -25°C |
| Plats för installation: | 0,2 L/m2 |
| Ytterligare information: | 0,211 L/m2 |
| Reaktion på brandklass: | 1 timme 46 minuter |
| Vikt: | 0,35 m |
| EAN-kod | 0,2 L/m2 |
| Längd/djup: | 0,5 m |
| Tillverkarens index: | 3347530069051 |
| Bredd: | 0,35 m |
| Volym: | Burk |
| Antal på pall: | Icopal |
| Applikation: | 0,04 m3 |
| Producent: | 11810001 |
