Portlandaskecement CEM II/BV 32,5 R 25 kg, 56 st/pall. bl?
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
Egenskaperna hos Portland askcement CEM II/BV 32,5 R 25 kg, universell i användning, gör att den kan användas i olika byggnads- och renoveringsarbeten, särskilt för golvavjämning, puts och murverk. Den kännetecknas av en fragmenterad struktur som inneh?ller kalksten, vilket ger den en ljus nyans. Det är särskilt fördelaktigt att använda det i murbruk och gipsbruk, eftersom det gör det möjligt att minska mängden kalk samtidigt som dess plasticitet bibeh?lls.
Dess produktion är baserad p? tekniken att mala Portland klinker med högkvalitativt mineral tillsatser och en sulfattillsats, som fungerar som en bindningstidsregulator.
De karakteristiska egenskaperna hos CEM II/BV 32,5 R 25 kg portlandaskecement inkluderar:
< p> - m?ttlig initial h?llfasthet (efter 2 dagar) och standard (efter 28 dagar);- mycket effektiv vattenbindning i murbruk och betong;
- utmärkt plasticitet hos murbruk och betong mix;
- förlängd bearbetningstid för murbruk och betong;
- minimerad risk för krympsprickor.
Ansökningsomf?nget av denna universella, högkvalitativa cement inkluderar:
- murbruk för att bygga struktur- och skiljeväggar;
- putsbruk som används utanför och inuti byggnader;
- betong för att göra element till strukturella element i byggnader, s?som fundament, tak, ringbalkar, överliggare, trappor;
- golvmassa, inklusive cementputs och avjämningsmassa;
- cement-sandballaster för stabilisering och grundbeläggningsstenar och markstenar;
- mager betong för fundament;
- betong för tillverkning av prefabricerad betong i sm? storlekar element, s?som grund- och väggblock, ih?liga tegelstenar och andra.
Därför är CEM II/BV 32,5 R 25 kg Portland Ash Cement ett p?litligt val för ett brett sortiment av byggapplikationer, vilket ger oöverträffad kvalitet och m?ngsidighet.
Teknisk data
| Längd/djup: | 46 m |
| EAN-kod | 5901867300232 |
| Bredd: | 30 m |
| Tillverkarens index: | 1002130510018180 |
| Nej. tillverkarens katalog: | 10021305 10018180 |
| Färg: | grå |
| Producent: | Cemex |
| Förpackning: | Väska |
| Volym: | 0,02 m3 |
| Vikt: | 25 kg |
| Höjd: | 13 m |
