PE vattenmätarbrunn DN400 H1,25 m ZINPLAST, frostt?lig
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
Utformningen av den bottenlösa vattenmätarbrunnen möjliggör användning av jordens geotermiska egenskaper. Skydd mot frysning uppn?s genom att h?lla en positiv temperatur inne i brunnen, vars källa är jordens värme.
Isolering av brunnen med en speciell isolering och isoleringsplugg möjliggör installation av en vattenmätare 30 cm under locket och förhindrar frysning vid en temperatur p? -30°C. Brunnen kan installeras i omr?den med hög grundvattenniv?.
Applicering av vattenmätarbrunn
Brunnar används i vattenförsörjningsinstallation, används för att installera en vattenmätare i sin kammare. Brunnen till?ter installation av 1/2 och 3/4 tums vattenmätare.
Installationsmetod
Brunnen är monterad vid vattenledningsnätets anslutning. Tanken bakom dessa brunnar är att kunna avläsa vattenmätaravläsningar utanför fastigheten, utan att g? in i bostadshuset osv. Den föreslagna installationsplatsen är gräsmattor eller g?ngvägar.
Om du tänker installera brunnen under en trafikled, till exempel en ing?ng för personbilar, välj dessutom alternativet för en brunn med ökad h?llbarhet vid beställning. . Plastskyddet i standard A15-klassen kan bytas ut mot ett gjutjärnsskydd utan extra kostnad genom att lägga till bokstaven &ldquoz&rdquo i slutet av plocksymbolen.
Teknisk data
| Nej. tillverkarens katalog: | SWPP400/1.25 |
| Tillverkarens index: | SWPP400/1.25 |
| Producent: | Zinplast |
| Diameter: | 400 mm |
| Volym: | 0,46 m3 |
| Vikt: | 19 kg |
| Höjd: | 1,25 m |
| Längd/djup: | 0,6 m |
| Bredd: | 0,6 m |




