Realbud.com
Sprzedaż inwestycyjna:500 126 247
Sprzedaż internetowa:530 710 580
Kontakt
Waluta
Produkty
Platforma do obsługi firm 
Wszystkie artykuły
Wylewanie wieńca - podstawowe informacje
WSTECZ
Wylewanie wieńca - podstawowe informacje

Wieniec żelbetowy – podstawowe informacje

Wieniec żelbetowy jest to element konstrukcji, który „wieńczy” ściany nośne budynku. Może on łączyć stropy budynku ze ścianami lub być podporą pod więźbę dachową. W przekroju wygląda jak żelbetowa belka, której podstawowym zadaniem jest przeniesienie obciążenia ze stropów lub dachu na ściany nośne budynku. Z tego powodu wieńce wykonuje się tylko na ścianach nośnych. Wieniec jest więc miejscem zakotwienia. Jego konstrukcja wymaga użycia dużej ilości stali, co wiąże się z kosztami. Inwestorzy nieraz zastanawiają się czy nie można poszukać w tym aspekcie jakichś oszczędności.

Kolejną funkcją wieńca jest zwiększenie sztywności budynku. Spina on konstrukcję ścian, dzięki czemu niweluje wpływ nierównomiernego osiadania budynku. Ogranicza to powstawanie rys, a nawet pęknięć na ścianach. Konstrukcja wieńca i jej wymiary nie są przypadkowe. Naprężenia, jakie przekazuje wieniec na ściany, są złożone i dlatego żelbetowe wieńce mają jasno określone zasady wykonywania zbrojenia. Koszt wynikający z zastosowania dużej ilości stali jest w tym przypadku uzasadniony, a oszczędności na wieńcu należy szukać nie w samej konstrukcji, a na przykład przy wykonywaniu szalunków.

Zbrojenie wieńca

Wysokość wieńca nie może być mniejsza niż wysokość stropu. Dokładną wysokość i szerokość tego elementu określa projektant. Oblicza on również ilość i średnicę prętów zbrojeniowych. Istnieją ogólne zasady projektowania zbrojenia w belkach wieńcowych. Składa się ono z prętów podłużnych – zwykle czterech. Wieniec w przekroju ma kształt prostokąta. Na każde naroże przypada po jednym pręcie. Pręty podłużne zachowują zadany kształt dzięki strzemionom.

zbrojenie wieńca
Zdj. 1 - Zbrojenie wieńca

W przekroju poprzecznym wieńca, strzemiono wygląda jak „ramka” okalająca pręty podłużne. Strzemiona rozstawia się co 20 – 35 cm. O ile obecność prętów podłużnych w wieńcu żelbetowym jest dla większości osób zrozumiała, o tyle pojawienie się strzemion rodzi nieraz pytania o ich zasadność. W konstrukcji żelbetowej, beton i stal współpracują ze sobą i mają swoje określone zadania. Największą zaletą betonu jest wytrzymałość na ściskanie, a prętów stalowych – wytrzymałość na rozciąganie. Odpowiednie rozmieszczenie prętów sprawi, że wykorzystanie stali będzie optymalne i pozwoli uniknąć zarysowania i pękania betonu, dzięki czemu beton zachowa swoje właściwości.

Deskowanie wieńca

Są dwa rodzaje deskowań. Deskowania tradycyjne i deskowania tracone. Te pierwsze wykonuje się z desek i elementów systemowych. Wiąże się to z przygotowaniem i zamocowaniem desek w taki sposób, żeby był możliwy ich późniejszy demontaż, kiedy już beton stwardnieje.

deskowanie tradycyjne
Zdj. 2 - Deskowanie tradycyjne

W przypadku szalunków traconych, nie usuwa się ich po stwardnieniu betonu. Stanowią stały element wieńca. Dzięki temu można zaoszczędzić czas związany z rozbieraniem i czyszczeniem deskowania, a także z podkuwaniem nierówności, które mogą pojawiać się przy stosowaniu deskowania tradycyjnego.

Szalunki tracone gwarantują gładką powierzchnię wieńca. Są łatwe w montażu i nie wymagają dodatkowych rusztowań. Wieńce, z racji, że są wykonane z innego materiału niż ściany, mogą stać się mostkami termicznymi. Przy zastosowaniu szalunków
traconych można ograniczyć lub nawet wyeliminować zjawisko mostka termicznego.

szalunek tracony wieńca
Zdj. 3 - Zamontowany szalunek tracony wieńca

Szalunek tracony znajdą Państwo pod w naszym sklepie - długość elementów to 125 cm, wysokości zaś występują w kilku rozmiarach (możliwe jest wykonanie elementów szalunków traconych na zamówienie:

Wysokość 14 cm
Wysokość 15 cm
Wysokość 16 cm
Wysokość 18 cm
Wysokość 20 cm
Wysokość 22 cm
Wysokość 25 cm

paleta szalunków traconych
Zdj. 4 - Elementy szalunku traconego na palecie

Rodzaje stropów

Wieńce, z przygotowanym zbrojeniem i wykonanym deskowaniem, zalewa się mieszanką betonową. Żeby zachować ciągłość i spójność konstrukcji, razem z wieńcami betonuje się strop. Wieniec można łączyć z różnego rodzaju stropami, na przykład stropem monolitycznym żelbetowym, gęstożebrowym czy prefabrykowanym. Opisana wyżej konstrukcja wieńca może być wykonywana przykażdym z wymienionych stropów, mimo że stropy te mają nieraz inną wysokość niż wieniec.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, w którym znajdą Państwo materiały budowlane najlepszej jakości. Wśród proponowanych produktów znaleźć można wszystkie materiały niezbędne do tworzenia wieńca. Oferujemy je Państwu w korzystnych cenach i w stałej dostępności, dzięki czemu zakupiony towar może dotrzeć we wskazane miejsce w krótkim czasie.

Zapraszamy do zakupów i do kontaktu!

 

Copyright © realbud.com, Wszelkie prawa do tekstu i zdjęć zastrzeżone.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium