WEBER.floor LIT protect, 10 kg, silikat-polymer impregnering
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
WEBER.floor LIT protect-produkten är en silikat-polymerimpregnering designad för att skydda nya betonggolv. Dess huvuduppgift är att minska bildandet av mikrosprickor och stärka betongytan. Tack vare tillsatsen av högaktivt litiumsilikat skapar impregneringen olösliga kalciumsilikater p? betongen, som effektivt stärker och skyddar golvet.
WEBER.floor LIT protect ger betonggolv en satinblank finish, vilket ökar deras estetik och gör det lättare att h?lla rent. Produkten kännetecknas av hög vidhäftning till underlaget, h?rdhet och motst?ndskraft mot skrubbning, vilket garanterar l?ngtidsskydd och h?llbarhet av ytan.
Impregneringen är resistent mot UV-str?lning och alkalier, vilket gör att den kan framg?ngsrikt användas b?de inomhus och utomhus, s?väl som utanför byggnader. WEBER.floor LIT protect är enkomponent och redo att användas, vilket underlättar och p?skyndar appliceringsprocessen.
Denna lösning rekommenderas speciellt p? platser där det finns behov av att öka golvets motst?ndskraft mot skador och göra det lättare att rengöra. Tack vare den vattenlösliga formulan är impregneringen säker och miljövänlig. Användningen av WEBER.floor LIT protect är därför ett idealiskt sätt att effektivt och estetiskt bearbeta betonggolv, vilket ger dem l?ngtidsskydd och h?llbarhet.
Teknisk data
| Vikt: | 10,2 kg |
| Höjd: | 0,35 m |
| Längd/djup: | 0,1 m |
| EAN-kod | 5900350276368 |
| Bredd: | 0,25 m |
| Tillverkarens index: | 14FLLITP/10 |
| Nej. tillverkarens katalog: | 14FLLITP/10 |
| Appliceringstemperatur: | från +10°C till +25°C |
| Producent: | Weber |
| Ytterligare information: | 0,1-0,3 kg av preparatet per 1 m2 beroende på underlagets sugförmåga |
| Torktid: | 3-5 timmar |
