WEBER ZM10 murbruk 25 kg 42 st/pall
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
WEBER ZM10 murbruk är en cementblandning med hög vidhäftning, avsedd för att bygga olika strukturer, s?som konstruktionsväggar, mellanväggar, grundmurar och arkitektoniska element. Dess användning är m?ngsidig - fr?n interiör till exteriör av byggnader, och murbruk av denna klass är frostbeständigt och vattenbeständigt, vilket garanterar h?llbarheten hos murverk.
WEBER ZM10 murbruk rekommenderas för användning med tegel och keramiska block, silikat, samt betong eller lättbetongblock. Fogarnas tjocklek är fr?n 10 till 15 mm, vilket möjliggör enhetliga och estetiska fogar. Murbruket av detta märke ersätter traditionella byggbruk, erbjuder enkel och snabb applicering och säkerställer enhetliga h?llfasthetsparametrar.
De viktigaste egenskaperna hos WEBER ZM10 murbruk inkluderar dess icke-antändlighet (reaktion p? brandklass A1) ) och mycket god ?nggenomsläpplighet, vatten. Det är en lättanvänd produkt, som är särskilt användbar under renoveringsarbeten, som gör att du bara kan förbereda de nödvändiga delarna av murbruk utan att slösa material. Murbruksbruk av denna klass är frostbeständiga efter härdning och är lämpliga för användning b?de inom och utanför byggnader.
För att förbereda bruket krävs att man tillsätter fr?n 3,0 till 3,5 liter vatten per 25 kg av blandningen, vilket till?ter erh?ller en homogen konsistens färdig för användning p? cirka 2 timmar. Det är värt att notera att WEBER ZM10 murbruk inte kräver ytterligare "förbättring" genom att lägga till sand eller cement, vilket säkerställer att dess optimala egenskaper bibeh?lls.
Teknisk data
| Konsumtion: | ca 25 kg för 0,5-0,7 m2 1/2 tegeltjock vägg, med massivt tegel |
| Ytterligare information: | antar en fogtjocklek på 15 mm |
| Torktid: | <= 0,83/0,93 W/mK |
| Vikt: | A1 |
| Antal på pall: | 25 kg |
| Färg: | grå |
| Producent: | 14WZM010/25 |
| Förpackning: | 25 kg |
| Plats för installation: | Weber |
| Appliceringstemperatur: | Från +5°C till +30°C |
