Suporex lättbetong 24 cm YTONG 599x240x199 PP4/0,6 S+GT 48 st/pall, 8,3 st/m2
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
Suporex 24 cm YTONG lättbetong, i varianten PP4/0,6 S+GT, öppnar nya perspektiv inom omr?det energibesparande byggande. Detta unika byggmaterial, med m?tten 599x240x199 mm, uppfyller de högsta kraven, vilket ocks? understryks av dess anpassningsförm?ga till olika typer av projekt.
Väggen gjord av Suporex lättbetongblock förtjänar uppmärksamhet p? grund av sin enast?ende värmeisoleringsparametrar. Det l?ter dig skapa väggkonstruktioner med en tjocklek p? 24 cm, som, även i kombination med ytterligare isolering 15 cm tjock, uppfyller kraven för passiva byggnader, vilket säkerställer termisk komfort p? högsta niv?.
En annan fördel. av denna lösning är den optimala massan av blocken. , vilket garanterar lägre transportkostnader och enkel materialhantering p? byggarbetsplatsen. Detta är särskilt viktigt i samband med snabba framsteg i arbetet och ekonomiska investeringar.
Detta material imponerar inte bara med sina utmärkta värmeisoleringsegenskaper, utan ocks? med sin motst?ndskraft mot brand, vilket klassificerar det som ett icke brandfarligt material. material. Säkerhet är en ytterligare fördel som stödjer beslutet att använda den i modern konstruktion.
Genom att använda Ytong-Silka murbruk och dedikerade systemelement i murningsprocessen eliminerar vi risken för köldbryggor, vilket leder till en ännu högre niv? av värmeisolering. och l?ter dig njuta av harmonin mellan temperaturer i varje rum.
Teknisk data
| Vikt: | 22,5 kg |
| Längd: | 0,6 m |
| Höjd: | 0,2 m |
| Längd/djup: | 0,6 m |
| Bredd: | 0,24 m |
| EAN-kod | 4065181048834 |
| Nej. tillverkarens katalog: | 10015954 |
| Tillverkarens index: | 201331010 |
| Producent: | Xella |
| Volym: | 0,03 m3 |
