Solbet Optimal lättbetong 12 cm 590x120x240 densitet 600, 96 st/pall, 7 st/m2
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
Suporex 12 cm SOLBET lättbetong i 590x120x240 versionen med en annan märkning 600 som en produkt anpassad till olika byggbehov. Ett brett utbud av varianter gör att du kan skapa en struktur som uppfyller specifika tekniska och estetiska krav.
Fr?n och med "P+W"-versionen med ett handtag, även känt som Optimal Plus, kan du räkna med tungan -och-sp?r profilering och monteringsfästen. Denna lösning förenklar arbetet genom att kräva att endast horisontella fogar fylls, förutom i speciella situationer som användning av skurna eller hörnblock. Monteringsfästet i denna variant är inte avsett för fyllning.
W-versionen med handtag erbjuder en struktur som kräver fyllning av vertikala och horisontella leder, lämnar sp?ret ofyllt och inte fyller monteringsfästet, vilket garanterar ett estetiskt utseende och funktionalitet.
För den som söker enklare lösningar finns varianter utan profilering, med monteringsfästen ("NU") och utan dem ("N"), där det rekommenderas att fylla b?da typerna av fogar, vilket säkerställer stabilitet och harmoni i strukturen.
Du kan inte utelämna "Z"-varianten, som kännetecknas av l?sprofilering, vilket öppnar möjligheten att använda SOLBET Smart lim och olika typer av murbruk, vilket möjliggör skapandet av b?de horisontella och vertikala fogar.
p>Ett s? brett utbud av Suporex 12 cm SOLBET lättbetong kommer att göra varje byggprojekt inte bara enklare, utan ocks? mer m?ngsidigt och skräddarsytt för individuella behov.
Teknisk data
| Volym: | 0,017 m3 |
| Vikt: | 12,2 kg |
| Längd: | 0,59 m |
| Höjd: | 0,24 m |
| Längd/djup: | 0,59 m |
| Bredd: | 0,12 m |
| Nej. tillverkarens katalog: | SS-ABK-3.0/600-590/240/120/Z |
| Producent: | Solbet |
