Solbet Optimal Plus lättbetong 24 cm P+B 590x240x240 densitet 500, 48 st/pall, 7 st/m2
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
Suporex 24 cm P+W SOLBET lättbetong med sort 500 är ett exceptionellt funktionellt material som möjliggör genomförandet av de mest avancerade byggprojekten. Utmärkt av sin m?ngsidighet och precision i utförande, till?ter den skapandet av strukturer optimerade när det gäller energi och akustik.
Versionerna av Suporex-seriens block förtjänar särskild uppmärksamhet. Fr?n och med "P+W"-versionen märkt "PWU", med handtag och not-och-spont-profilering, är den idealisk för att göra väggar med tunna fogbruk eller traditionella bruk. Den kännetecknas av otrolig precision, vilket möjliggör skapandet av strukturer utan köldbryggor, tack vare avsaknaden av behovet av att fylla vertikala fogar, förutom när det inte finns n?gon spont-och-sp?r-anslutning.
Du f?r inte missa "W"-versionen med handtag och profilering p? inloppen, märkt som "WU". Det här alternativet säkerställer stabilitet och utmärkt värmeisolering, och rekommenderar fyllning av b?de horisontella och vertikala fogar, exklusive sp?ret.
Varianten utan profilering med "NU"-monteringsfästen och "N"-varianten utan handtag uppmuntrar till skapande av solida strukturer, upprätth?lla kravet p? att fylla b?da typerna av fogar.
Den mest innovativa lösningen är "Z"-versionen med en unik l?sprofil. Denna version, avsedd för användning med SOLBET Smart-lim eller murbruk för tunna fogar, erbjuder ett modernt och effektivt tillvägag?ngssätt för byggprocessen, vilket garanterar strukturens konsistens och styrka, samtidigt som full värme- och akustisk isolering bibeh?lls.
Med detta i ?tanke, med hänsyn till mängden erbjudna varianter av Suporex 24 cm P+W SOLBET-block, är det möjligt att anpassa materialet till de individuella behoven för varje projekt, vilket garanterar högsta standard p? utförande och tillfredsställelse med användningen av utrymmet i flera ?r.
Teknisk data
| Bredd: | 0,24 m |
| Nej. tillverkarens katalog: | SS-ABK-2.5/500-590/240/240/PWU |
| Tillverkarens index: | SS-ABK-2.5/500-590/240/240/PWU |
| Producent: | Solbet |
| Volym: | 0,034 m3 |
| Vikt: | 20,6 kg |
| Längd: | 0,24 m |
| Höjd: | 0,24 m |
| Längd/djup: | 0,59 m |
