POROTHERM 25 P+W block, klass 15, 250x373x238, 10,7 st/m2, 72 st/pall,
Filer att ladda ner
Möjliga leveransalternativ
Har du några frågor?
Beskrivning
POROTHERM 25 P+W klass 15 block är ett avancerat byggnadselement fr?n gruppen keramiska block, som används flitigt vid konstruktion av ytter- och innerväggar, b?de bärande och icke-bärande, i olika typer av konstruktion: fr?n bostäder, genom industri, upp till offentliga byggnader. Detta keramiska block är resultatet av användningen av porös keramik, vilket översätts till utmärkta h?llfasthetsparametrar och motst?ndskraft mot negativ p?verkan av väderförh?llanden och mekaniska skador.
POROTHERM keramiska block kännetecknas av en struktur berikad med miniporer som ökar byggnadens värmeisoleringsegenskaper, vilket möjliggör besparingar i drift och optimering av underh?llskostnader. Lerblock är ett helt naturligt material, som garanterar produktens miljövänlighet och bidrar till skapandet av ett hälsosamt mikroklimat inomhus, oavsett ?rstid.
Spont-och-rännteknik som används i POROTHERM 25 P+W klass 15, möjliggör noggrannare montering utan att behöva använda vertikala skarvar. Denna metod för murning underlättar och p?skyndar inte bara byggnadsarbetet, utan säkerställer ocks? en högre standard p? väggfinishen. Keramiska block av denna typ används därför för att skapa solida, h?llbara och estetiskt förfinade väggstrukturer.
Teknisk data
| Längd: | 373 mm |
| Höjd: | 0,24 m |
| Längd/djup: | 0,37 m |
| Bredd: | 0,25 m |
| Nej. tillverkarens katalog: | 68208125 |
| Konsumtion: | 10,7./m2 |
| Producent: | Wienerberger |
| Värmeledningskoefficient: | 1,03 W/(m2K) |
| Vikt: | 18 kg |
