POROTHERM 25 Dryfix block, klass 15, 250x373x249, 10,7 st/m2, 72 st/blek
Filer att ladda ner
Har du några frågor?
Beskrivning
POROTHERM 25 Dryfix block, klass 15, är ett innovativt keramiskt block avsett för konstruktion av yttre bärande väggar med isolering och invändiga bärande väggar. Tillverkat av högkvalitativ keramik, kännetecknas detta block av precision i utförande tack vare användningen av slipteknik. Användningen av en specialiserad, tunnfogad Porotherm Dryfix-bruk, avsedd för torr murning, möjliggör ett snabbt byggarbete och säkerställer bättre värmeisolering av 25 cm tjocka väggar.
Keramiska block fr?n POROTHERM 25 Dryfix line, klass 15, är en lösning som kombinerar modern byggteknik med traditionella keramiska värden. De kännetecknas av l?g porositet och hög motst?ndskraft mot yttre faktorer, vilket säkerställer deras h?llbarhet och tillförlitlighet. Det keramiska blocket i denna serie garanterar ocks? utmärkta akustiska egenskaper, vilket gör byggnaden tyst och bekväm att använda.
Tack vare användningen av POROTHERM 25 Dryfix klass 15 keramiska block är det möjligt att uppn? optimal energieffektivitet p? byggnaden, vilket har en direkt inverkan p? kostnaderna, dess underh?ll. Dessa block, byggda med det innovativa Dryfix-bruket, l?ter dig minska den tid som krävs för att slutföra projektet, samtidigt som det ökar dess värde och effektivitet i flera ?r.
Teknisk data
| Längd: | 373 mm |
| Höjd: | 0,25 m |
| Längd/djup: | 0,37 m |
| Bredd: | 0,25 m |
| Nej. tillverkarens katalog: | 68207125 |
| Färg: | Röd |
| Producent: | Wienerberger |
| Konsumtion: | 10,7 st/m2 |
| Vikt: | 17,57 kg |
